KUUBA reis – värvikirev ja vastuoluline Kuuba sobib nii peredele kui seljakotirändurile

Autor  |  0 kommentaari

Üha enam reisifirmasid alustab lende Kuubale, mistõttu on just nüüd parim aeg Kuuba külastus ette võtta. Kuuba on värvikirev, rõõmsameelne ja kontraste täis reisisihtkoht, kus reisi õnnestumise märksõnaks on “expect the unexpected” ehk ole valmis ootamatusteks, sest Kuuba üllatab ka väga kogenud reisiselle!

Kuuba asub Ladina-Ameerikas, vaid 145 km kaugusel Florida (USA) rannikust. Kuuba pindala on 110000 km2 koosnedes 4000 saarest ning saarekesest. Kuuba rahvaarv on 11,2 miljonit, pealinnas Havannas on elanikke 2 miljonit. Ametlik keel on hispaania keel. Loe põnevaid fakte Kuuba kohta.

Kuuba reis, puhkus Kuubal

Ilm Kuubal ehk parim aeg külastamiseks

Parim aeg Kuuba külastamiseks on novembri keskpaigast aprillikuuni, mil ilm on päikeseline ning kuiv ning päevane temperatuur on keskmiselt 28C-30C. Vihmahooaeg algab juunis ning augustist oktoobrini võib esineda orkaane. Ajavahe on Eestiga 7h.

 

Kuidas kohale?

Kõige mugavam on lennata Finnairiga otse Helsingist (lennud kuni märtsini 2019, seejärel 9. detsember 2019 kuni 10. jaanuar 2020). Samuti saab lennata Aeroflotiga läbi Moskva, KLMiga läbi Amsterdami. Võimalusi on mitmeid ning ka pakkumisi soodsaid. Hinnad alates 462€ olenevalt lennufirmast. Lennuaeg Helsingist ca 11h. Vaata lennupileteid momondo.ee.

 

Viisa

Eesti kodanikule on vajalik viisa ehk turistikaart, mida on võimalik taotleda Kuuba esindusest Helsingis või kasuta turistikaardi vormistamiseks mõne reisibüroo abi (vt lähemalt Reisieksperdi lehelt). Viisa kehtib ühe sisenemisega 30 päeva ning hind on ühele inimesele 25€ saatkonnas vormistades või 32€ reisibüroo kaudu. Lisaks turistikaardile on Kuubale reisimiseks vajalik kehtiv pass, kinnitus majutuse kohta, edasi-tagasi lennupilet, kindlustuspoliis ning piisavad rahalised vahendid. Kui lendad Kuubasse Ameerika Ühendriikide kaudu, tuleb Kuuba turistikaart osta Ameerika Ühendriikidest. Eestist ostetud kaart ei kehti!

MANGUVALJAKUD.EU

 

Raha

Kuuba ametlik rahaühik on Kuuba peeso (CUP), mida kasutab kohalik rahvas. Turistidele vahetatakse konverteeritavat peesot (peso, convertible CUC). Kurss on 1€ = 1.14CUC ehk ümardatult on kurss üks ühele. Eurosid on võimalik vahetada lennujaamades, pankades ning hotellides.

Soovitav on raha vahetada kohe lennujaamas, võrreldes pangaga toimub see ülikiiresti. Kurss on igal pool suhteliselt sama. Raha saab automaatidest välja võtta 2x päevas ja korraga max 150 CUCi. ATMide leidmise kohta on vastakat tagasisidet, aga automaate on pigem vähe ja Havannas võib nende juures olla järjekord. Kaardimakse on kindlasti ametlikes tubakapoodides ja lennujaamas, kuid enamjaolt käib Kuubas kõik sularahas.

 

Kuidas kohapeal liigelda?

Autod on Kuubas luksus. Kuni 2011. aastani kehtis Kuubas autode impordikeeld, pärast seda on hakanud tasapisi tänavapilti uuemaid sõidukeid tekkima. Kui näiteks Ameerikas on 1000 elaniku kohta ca 800 autot, siis Kuubas on 1000 elaniku kohta ca 40. Väga tihti näeb liikluses hobuseid, hobuvankreid ja seda nii linnas kui maal. Välismaised autod on peamiselt Hiinast imporditud ning nende remont on väga kallis, sest keegi ei oska neid ise remontida.

Rendiautosid on palju tekkinud, aga hinnad on väga kallid ja lihtsam on võtta takso või juhiga auto. Näiteks uuema Mercedese autorent maksab umbes 200 CUCi päev ning siis pead ka ise kütuse muretsema ja seda ei pruugi alati olla.

 

Taksosõit Kuubal

Kuna ühistranspordist Kuubal rääkida ei saa (soovitav pigem ekstreemreisijatele), siis on kõige mõistlikum liikumisvahend takso (collectivod või tavataksod).

Sõitu alustades täpsusta ALATI hind ja kas see kehtib auto või sõitja kohta. Võib juhtuda, et taksomeetriga kulgev “ametlik” sõit läheb kalliks maksma. Üldiselt on taksojuhid väga sõbralikud, inglise keel on väga vaevaline tulema, pigem räägitakse hispaania keeles.

Soovitav on kasutada kollast taksot, need on uuemad ja viisakad autod, juhid valgete särkidega, muude autode puhul võib hind olla 10-20 CUCi päeva peale odavam, aga autod see-eest vanad ja “romud”. Foorumites soovitatakse takso ette tellimiseks Taxi Vinalese teenust.

Kui aga tahad kogeda midagi põnevamat ja odavamat, siis on soovitav linnade vahel liikumiseks kasutada “taxi collectivosid“, kus teie sõiduga ühineb veel reisijaid. Sõidu aitab organiseerida kohaliku öömaja omanik. Anna enda soovist teada sõidule eelnenud päeval ja küsi täpne hind.

Mõned hinnad orientiiriks: lennujaamast Havannasse 40 CUCi, linnasisene transport rattataksoga ca 1-3 CUCi, vanakooli taksoga ca 5-10 CUCi, vana ameerika autoga ca 10-20 CUCi. Sõit ca 300 km Havannast Trinidadi maksab ca 35 CUCi inimene, jõulupühade ajal on liiklemine kallim.

 

Söömine ja joomine

Sööma mine nendesse kohtadesse, kus ka kohalikud söövad. Siis saad õiged maitsed ja kvaliteedi kätte. Havannas ja Trinidadis on söögikohti piisavalt. Varaderos on turistide jaoks enam-vähem kõik juba olemas.

Soovitav on süüa ka Casades ja väikestes pererestoranides. Hommikusöögi hinnaks on ca 4-5 CUCi, mõnes kohas võetakse raha laste hommikusöögi eest, mõnes mitte.  Põhiline söök on riis ubadega, mida pakutakse iga toidukorra kõrvale ja muidugi sai.

Kuubal tuleb kindlasti ära proovida Cuba Libre, Mojito, Pina Colada, mõni kvaliteetne rumm (näiteks 15-aastane või 40-aastane Havanna Club Maestro). Rumm on odav, näiteks Havanna Clubi hele 3-aastane 0,7 liitrine rumm maksis ca 6 CUCi. Kokteilid ca 3-5 CUCi ning õlu ca 2-5 CUCi. Poodides, kui nendesse jõuad ja valikut juhuslikult on, siis odavamad õlled maksavad 1-1,5 CUCi. Õlled on 350ml purkides.

Toidupoed on nagu meil 90-ndate aastate alguses. Miskit osta peale õli, tomatipasta jms praktiliselt polegi. Joogid, pakendis küpsised, suitsud, külmutatud liha leiab mõnes suuremas poes. Puu- ja juurviljad on eraldi poodides (mercadodes), sai panaderias jne. Valik poodides on tagasihoidlik, aga millestki puudust ka otseselt ei tunne.

Kraanivett on soovitav mitte juua, poodides on pudelivesi igal pool olemas. Sellegipoolest tasub hoolt kanda, et pudelivett oleks veidi ette varutud.

 

Puhtus ja vetsud

Euroopalikku puhtust Kuubast oodata ei tasu. Prügi on tänavatel, vetsudes ei ole prill-lauda ja üsna tihti ei saa ka vett peale lasta, heal juhul on läheduses kuskil ämber veega, et saaksid vett peale valada, aga seda pigem harva. WC-paberit avalikes vetsudes leiad ÜLIHARVA ja isegi 5-tärni hotellides on vetsupaber ühekordne. Kuubal ei visata WC-paberit potti vaid selleks on igas tualetis poti kõrval prügikast, ka nendes, kus paagis vett isegi ei ole. Kogenud reisisellide jaoks ilmselt tavaline olukord.

 

Majutus Kuubal

Kuubal kuuluvad hotellid suures osas riigile, leidub ka rahvusvaheliste kettide hotelle, kuid hotellide kvaliteet on keskpärane ning hotellide hinnad suhteliselt kallid. Populaarseim ja soodsaim majutusviis Kuubal on casa particular ehk kodumajutus (ehk casad), millega teenivad ametlikult raha kohalikud. Casad on üldjuhul väga puhtad ning omanikud väga sõbralikud ja abivalmid. Suuremates linnades leiad majutuse booking.com ja AirBnb kaudu, casasid leiad Cuba Junky, väga palju soovitusi antakse ka trip.ee foorumites.

Väiksemates kohtades võib juhtuda, et näiteks sooja vett ei ole või vee surve on selline, et šampooni ei saagi kuidagi juustest välja. Aga ära lase tujul langeda, sest Kuubale tulles pead omandama suhtumise – „kõike“ on, aga see võib saada otsa.

Casa particularide puhul on tore see, et perenaised on alati väga abivalmid ning abistavad alati nii söögikohtade valikul kui ka taksode leidmisega.

Mõned kogemused majutusega:

 • Havanna – casa particular: Casa colonial Biani y Lessi. Väga tore ja abivalmis perenaine, hea hommikusöök ning puhas elamine kesklinna lähedal.
 • La Boca (Trinidadist ca 5km) – Hostal Eida-Lujan. Särasilme ning rõõmsameelne majaperenaine, kõik oli puhas ja korras, vee surve tubades ei võimaldanud just iga päev pead pesta või siis sai seda teha pigem külma veega. Oli valmis tegema ka õhtusööki raha eest juurde, hommikusöök pigem kesine, aga piisav. Ettevaatust magus kohv 😉
 • Cienfuegos – Hostal Ksalinda – südalinna peaväljaku ääres casa particular/hostal. Toad olid lihtsad, aga kõik oli olemas. Hommikusöök piisav ning kuubale omane.
 • Sigade lahe ääres – Hotel Playa Larga – armsad värvilised majakesed, väga ruumikad. Taas see veesurve oli veidi probleemiks, aga ei midagi ületamatut. Pisikesed värvilised sisalikud võisid tuppa hiilida. Rand jalutuskäigu kaugusel, restoranis saab nii hommikusööki kui ka õhtusööki ja lõunat.
 • ca 60 km Havannast ida poole mere ääres – Hotel Bravo Arenal, 4-tärni kuurorthotell. Kui oled käinud Egiptuses või Türgis kõik hinnas reisil, siis tuleb see kõik väga tuttav ette – buffeed, 24h snack bar, õhtused diskod, basseinimängud ning -aktiviteedid. Suurepärane rand suurte lainetega ja tuulega, mis asendab fööni. Tee sinna tundub esialgu kahtlane, tunne nagu kohe pannakse džunglis maha ja siis järsku avaneb sinu ees tõeline privaat-oaas. Tasub kindlasti seal paar päeva vedeleda, aga Kuuba päriselu seal ei näe.
 • Havanna – Kuuba hotellinduse lipulaev, 5-tärni hotell Havannas Malecóni ääres – Hotell Nacionale de Cuba. Vot sellel hotellil on vägev ajalugu ning ka külaliste nimekiri on muljetavaldav- Winston Churchill, Frank Sinatra, Sting jne. Hotelli standardtuba on peaaegu sviidi mõõtu, hotelli fuajee, koridorid, tubade interjöör on avastamist väärt. Ühtlasi on hotellis ka 2 basseini ning väga palju erinevaid restorane, baare, terrasse ning sigaritubasid. Hommikusöögil mängib elav muusika, värsket apelsinimahla on nii palju kui jaksad ära juua ning saad korraliku euroopaliku buffee osaliseks, mida muidugi rikastavad kohalikud puuviljad ning värsked smuutid. Bookingu kaudu võib õnnestuda saada see ka päris ok hinnaga, üldiselt jääb keskmine hinnatase toa kohta aga sinna 200 CUCi juurde.
 • Havanna vanalinna serval soovitatakse Loft Habana külaliskorterit, mis on väga mõistliku hinnaga, suurepärase kvaliteediga ja vanalinna läheduse tõttu hea asukohaga, kuid ise asub kohalike tänavatel ehk siis esimese kogemusena võivad ümberkaudsed tänavad veidi ehmatada.

Kuhu minna ja mida teha?

Havanna (kohalikele La Habana) – see linn on vaatamisväärsus omaette, tõesti! Iga tänav, värvilised majad, baaridest kostuv muusika, väikesed turud, pargid, spontaanselt tantsima hakkavad kohalikud, treppidel istuvad ja sigarit popsuvad vanamehed, värvikad puuviljaletid, see linn on täis kontraste… 

Külasta Revolutsioonimuuseumi, Havana Clubi rummi muuseumis – kus siis veel kui mitte Kuubal olles!

Obisbo tänav – täis väikeseid poekesi, kioske, sealt leiab väikese turu, kust suveniire osta.

Hotell Raquel vanalinnas, ilus maja ja liftiga 3ndale korrusele minnes leiad terrassi ägeda vaatega linnale, sinna saab isegi minna tasuta ja muidugi võib seal alati teha ühe väikese Cuba Libre. Teine väga ilusa katuseterrassiga hotell on Parque Central, kuhu saad end väikese dringile viia ning ühtlasti hurmavaid vaateid linnale klõpsida.

Üks nö kohutuslik käik on hotelli Nacional de Cuba. Seal on maalilise merevaatega terrass, mille eest voogab läbi Malecon, mis pandi täies pikkuses kinni, kui filmiti “Kiired ja vihased” seitsmendat osa. Muidugi veel restaureeritud El Capitolio, mille vastas on imeliselt värvilised majad. See tänav väidetavalt tehti korda ülikiirelt kui Barack Obama Kuubat 2016 aasta märtsis külastas. Võtke kindlasti mõned korrad lahtine vanakooli ameerika kabriolett takso, ei tasu teha seda 2h ekskursiooni nendega, pigem selleks sõitke Hop-on hop-off turistibussiga linnale ring peale, hinnas märksa soodam ning bussi teiselt korruselt näete rohkem. Kõiki neid parke ja platse ei jõuagi siin ära kirjeldada.

Trinidad väike linnake, mis on erakordselt värviline, kus tähelepanu saab hispaania koloniaalajastu arhitektuur. Ei pidanud üldse pikalt jalutama, et see mitmekülgne ja värvikirev linnake läbi käia. Käige läbi Lonely Planet raamatus ära toodud kultuurikilomeeter ca 2,2km (1,5h) ning saate imelise ülevaate sellest UNESCO maailmapärandi linnast.

La Boca – Trinidadi külje all (ca 5km) olev väike kaluriküla, kus otseselt ei olegi midagi erilist teha. Seal on pisike rand, mereäärsed restoranid ning pigem soovitaks seal ööbida kui Trinidadis, saab sellise eheda külaelu osaliseks. Rannast ca 150-200 meetrit vasakule on üks pisike merevaatega restoran, kus on tore istuda ja päikeseloojangut nautida.

Playa Ancon –  La Bocast ca 6 km kaugusel on imeline rannariba Playa Ancon. Tõeline paradiisirand, kes ihkab lükata varbad valgesse rannaliiva, rüübata kookospähklist värsket mahla ning ujuda helesinises Kariibimeres, rannatoolid (tool varju all 3 CUCi päev) ja pisikesed söögikohad läheduses. Trinidadist 12 km ning taksojuhid toovad ning viivad.

Cienfuegos – ca 250 km Havannast, tõlkes tähendab “sadat tuld”. Cienfuegost kutsutakse Kuubas Lõunapoolseks Pärliks. Selles linnas piisab olemisest 1-2 päeva, väga suur linn ei ole ning sisuliselt saad ringi peale päevaga. Lähim chill rand on ca 20 km.

Playa Larga – Sigade lahe äärne väike külake, kus lähedal on ka üks krokodillifarm ning läheduses on võimalik chillida rannaäärsetes restoranides. Meil olid seal ülitoredad värvilised väikesed majakesed ning tore rand, kus ei olnud väga suuri laineid ning lapsed said muretult vees hullata. Ettevaatlik tuleb olla kõikides randades katkiste alumiiniumpurkide ja klaasikildudega kuna prügikaste on neis kohtades alati väga vähe ning rannast leiab piisavalt plastiku prügi.

Playas del Este – 24 kilomeetri pikkune rannariba, mis jääb Havannast idasse ning kus ääres on palju erinevaid rannaalasid. Meie külastasime üht turistirohkemat Playa Santa Mariat, kõigest 20 minuti kaugusel, kus on tõeliselt ägedad suured lained, helesinine ja ülisoe vesi, valge liiv ning varjudega rannatoolid. Joogi-söögitellimusi võetakse jooksvalt, teenindus on üliviisakas, vajadusel tuuakse kohale ja kaetakse su rannatooli ette ka söögilauad ning sööd nagu heas kohalikus restoranis ja seda kõike oma päevitusriietes.

Varadero – valgete liivarandadega klassikaline kuurortlinn all-inclusive hotellikompleksidega. 

Linnas ringi reisides on soovitav kaasas kanda vaid passikoopiat ja reisikindlustust. Soovitav on teha koopiad passist, krediitkaartidest, lennukipiletitest ja muudest dokumentidest ning hoida koopiaid muust varast eraldi, juhuks kui peaks vaja olema.

 

Internet

Internetti pääseb tihti avalikest parkidest ning selleks peab ostma interneti kaardi 1h / 1 CUC, sisse logimine on vaevarikas ning internetis püsimine veel vaevarikkam. Havannast väljas ei õnnestugi eriti internetti saada. Ka mobiililevi võib maapiirkondades olla katkendlik, seega kui oled internetist väga sõltuv, püsi pigem Havannas ning ole kannatlik. Kõned sisse ja välja jäävad 2 € juurde sõltuvalt mobiilioperaatorist ja paketist, andmeside 1MB minimaalselt 6€.

 

Mida tohib kaasa võtta ja mida mitte?

Kuuba piirab mitmete taimsete ja loomsete saaduste ning elektriliste seadmete sissetoomist. Ära võta kaasa lihatooteid, asju pakendis, mille puhul kahtlustavad, et võid neid sinna müüma tulla. Enne reisile minekut vaata üle nimekiri keelatud toodetest Kuubasse sisenemisel.

 

Arstiabi

Tervishoiuteenused on Kuubal väidetavalt suhteliselt heal tasemel, kuid ravimeid ja meditsiinitehnikat ei pruugi olla piisavalt. Enne reisi on soovitav konsulteerida reisimeditsiini kabinetiga vältimaks reisil nakatumist.

Kuubal esineb mitmeid troopilisi nakkushaigusi. Sääskede tekitatud dengue palavikku esineb aeg-ajalt ja Kuubal levib ka Zika viirus, mis püsib naistel veres ca 2 kuud ja meestel 6 kuud.

Võta kindlasti kaasa piisav kogus medikamente ning troopiliste sääskede tõrje, kõige lihtsam on seda saada Tallinna lennujaama apteegist. See sääsetõrje aitab ka väga tüütute liivasääskede (sand flies) vastu, kes kimbutavad mere ääres päikesetõusul ja -loojangul ning jätavad endast maha palju pisikesi sääsepunne, mis kohutavalt sügelevad ning mille leevendamiseks tasub võtta allergiarohtu.

Lühikokkuvõte Kuubast:

 • Otselend Helsingist ca 10-12h. Ajavahe on 7h, Eesti kellaajast siis -7 h
 • Arveldamine CUCides (kurss ca 1.05, võib arvestada, et hind on peaaegu üks ühele ning natukene soodsam).
 • Vaheta raha juba lennujaamas, sest kaardimakseid seal ei tunta ning lennujaamast takso tuleb juba sularahas tasuda.
 • Ilm on troopiliselt soe, aga kuna keha harjub sellega kiiresti, siis õhtuti on tuulisemates paikades vaja peale panna dressipluus.
 • Võta kaasa medikamente. Kõige enam võib ohustada kõhulahtisus, aga Kuubal levib ka sääskede tekitatud dengue palavikku ja Zika viirust, oht on nakatuda pigem metsades ja sisemaal, aga troopiliste sääskede vastane sääsetõrje tasub kaasa osta, see aitab ka väga tüütute ja sügelemist tekitavate liivasääskede (sand flies) vastu, kes kimbutavad mere ääres päikeseloojangul ja päikesetõusul.
 • Võta kindlasti kaasa salvrätikuid (niisked ja tavalised). Vetsudes ei ole paberit ja tihti ei tule ka vesi potti, seega hügieen on seal veidi puudulik.
 • Ole väga valiv taksode osas, hinnad võivad kõikuda kümnetes kordades. Vanad ameerika autod on kõige kallimad, aga kogemust väärt. Linnaekskursiooniks kasuta pigem hop-on-hop.off turismibusse, mis on väga mõistliku hinnaga linnale 1,5h tiiru peale teevad.
 • Odavam ööbimine on casa particularis (kodumajutus), hotelle leiab igas hinnaklassis. Kodumajutuse eeliseks on see, et maja perenaised on hästi abivalmid ning aitavad teid parima restorani valikul kui ka taksode leidmisel.
 • Söökide hinnad on erinevad ja sõltuvad eelistustest. McDonaldsit ja Starbucksi sealt ei leia. Väga head krevetid saad kätte ca 8-10 CUCiga ja vähki süüa ca 15-20 CUCi , õlu ca 2-5 CUC, kokteilid 3-5 CUCi
 • Hommikusöögiks pakutakse reeglina puuviljasalatit, saia, omletti, kohvi piimaga, mis võib teie üllatuseks juba olla eelnevalt magusaks tehtud. Hommikusöögi hind casa particularis ja ka hostelites on 4-5 CUCi.
 • Joo pudelivett.
 • Päevakuluks võib arvestada ca 100 CUCi päev (3-4 liikmeline pere), lisaks ööbimine. Saab kindlasti soodsamalt!
 • Ära unusta alla tõmmata mõni offline kaart (Google Maps), eesti-hispaania vestmik. Koha peal ei saa kasutada näiteks App store’i ja internet ei ole seal kuigi hea, kallimates hotellides on olukord parem.
 • Osta kaasa või loe eelnevalt Lonely Planeti Cuba raamatut, Marco Polo Cuba raamat on hea ja väike, et seda kaasas tassida, sisaldas ka minivestmiku.
 • Võta kaasa EU- USA adapter, kui su laadijad ei talu 110 V.

Ära oota Kuubalt perfektsust ja saad rahulikult oma puhkust nautida.

GALERII
Fotod: erakogu, Pixapay

Loe ka postitusi teistest sihtkohtadest: Tai, Tai (Koh Samui), Kambodža, Tenerife, Bali.

Mõned eesti keelsed blogid, mis kajastavad Kuuba reisi: nainotse.blogspot.com, cubafor.com, seljakotirandur.com, Elvis Liivamägi vlog.

[fbcomments]