Talveks perega soojale maale? Meie KOH SAMUI lugu

Autor  |  0 kommentaari

Kui need Eestimaa talved nii pikad ja pimedad ei oleks! Ka linnud lendavad talveks soojale maale, karud suikuvad unne ja üleüldse jääb elu meie looduses sel perioodil seisma. Loodus on paika pannud, et talv on rahuliku kulgemise ja puhkuse aeg. Kui inimene tahab tervena püsida ning kevadel energiast tulvil olla, peaks ta talvel puhkama. Paraku seab elu meile omad nõudmised ning hoopiski talv on see, mil tehakse palju tööd – hommikud algavad ja õhtud lõppevad hämaruses, sama jätkub kevadel ning töötamine käibki vaid uue suve ootuses.

Aga on neid, kes lähevad kaamose eest kaugele sooja suve nautima. Kui eluolu vähegi võimaldab, olgu selleks väikesed lapsed ja mugav emapalk, digitaalne ehk asukohavaba töö või julgus ülemuselt paariks kuuks vabaks küsida, siis tasub kõik hirmud läbi mõelda ning teha plaan, kuidas talveks perega soojale maale puhkama minna.

Millised on peamised hirmud või mured, mis minekus kahtlema panevad?

Perede eluolu ja nõudmised on erinevad ning reisiplaanid tuleks teha sellele vastavalt. Samuti mängib rolli, kas tegemist on juba koolis käivate lastega või hoopis lasteta perega. Selles loos räägime kogemusest kahe väikese lapsega (1,5-aastane ja 5-aastane) veedetud 3,5 kuust Aasias, peamiselt Koh Samui saarel. Lisaks varasematele pikematele peatustele Kanaari saartel meelitab meid ikka ja jälle Aasia soe kliima ning soodne elukeskkond. Aasia varasemad külastused on meie pere viinud Bali saarele Indoneesias, Krabile ja Phuketile Tais, Kambodžasse, Vietnamisse, Singapuri. Eelmise talve veetsime Tai suuruselt teisel saarel Koh Samuil, valiku kriteeriumiks said eelnevad positiivsed reisikogemused Taimaalt, sealne hea kliima, hea toit, soodne elukeskkond ning sõbralikud inimesed.

Eelarve

Kõige olulisem on alustada eelarvest, mida on võimalik välismaal olles kulutada. Kui on lühemaks ajaks minek (1-3 kuuks) ning soov on olla tsivilisatsioonis ja populaarsetes paikades, siis tuleks arvestada, et hinnad on turistidele kohased. Lisaks lennupiletitele tuleb arvestada majutuse ja elamise kulu (söögid-joogid) ning kuluga transpordile (rolleri või autorent). 

Peamised kulud, millega arvestada:

 • Lennupiletid 700-900€ inimene
 • Majutus 35-60€/öö. Hotellide hinnatase on Koh Samuil väga mõistlik (hotellihinnad on villadega samal tasemel), heal tasemel hotellitoa või apartmendi leiad hinnaga al 35€/öö.
 • Eluolu 20-30€ päevas (eine 4-liikmelisele perele ca 10-15€)
 • Transport – rolleri rent 4€ päevas, autorent 25-40€ päevas (kõik on kaubeldav). Liiklus on Samuil rahulikum kui suurlinnades või Phuketil, samas aasialik liikluskultuur kehtib sealgi.
 • Viisa 30€ inimene (viisa 2 kuuks + 1 kuu pikendus kohapeal 60€/in). 30 päeva on viisavaba.

Hinnataset Tai kohta vaata Globalprice.info lehelt.

Imeodavaid Koh Samui lennupileteid oodata ei tasu, sest Koh Samui saare lennujaam kuulub monopoolselt Bangkok Airwaysile ning see hoiab saare vahelise lennuühenduse suurlinnadega küllaltki kalli. Näiteks edasi-tagasi lennupilet Bangkokist Samuile maksab ca 200€.

Tai on Eesti Vabariigi kodanikele 30 päeva viisavaba. Ühes kalendriaastas saab siseneda viisata 2 korda. Viisat saab pikendada üheks kuuks Koh Samui migratsiooniametis. Olenevalt, kui pikk on plaan kohapeal olla, saab Tai viisa ette vormistada enne reisi 2 kuuks Helsingi Tai saatkonnas (30€ inimese kohta). Kindlasti tasuks selleks varuda vähemalt 1 kuu. Meie 3 nädalat varem saatkonda saadetud viisadega passid jõudsid tagasi vaid 2 päeva enne väljalendu. Täpsemat infot leiad Helsingi Tai saatkonna kodulehelt.

MANGUVALJAKUD.EU

Vaktsineerimine Tai reisiks

Enne Aasiasse minekut tuleks teha vajalikud vaktsiinid. Vaktsiine ei tehta üldjuhul alla 6-aastastele lastele. Täiskasvanud peaksid tegema vähemalt A-hepatiidi vaktsineerimise. Taisse reisimiseks vajalike vaktsiinide nimekirja leiad Terviseameti lehelt.

Loe ka laste vaktsineerimisest enne reisi.

Haigused Tais

Paljude lastevanemate hirm on kindlasti haigused, mis võivad nii ennast kui ka lapsi reisi ajal tabada. Pikemal viibimisel tabab teid suure tõenäosusega mustusest tingitud kõhulahtisus, mille raskemal kulgemisel saab abi Koh Samui rahvusvahelistest haiglatest. Haiglad on korralikud ja lihtsamatele haigustele saab kiiresti ravi. Kui pelgad haigestumist, siis pese korralikult käsi, söö puuvilju, mis ei ole lahti lõigatud ning väldi tänavalt ostetud toitu. See muidugi ei välista haigestumist, aga ettevaatusabinõud on need siiski. Jää kasutamist jookides ei pea üldjuhul kartma.

Ole kindel, et sul on tehtud korralik reisikindlustus, mis kataks ka sääse- ja putukahammustustest tingitud haigused. Sääskede levitatav Dengue palavik on Aasias tegelikkuses suur probleem. Kasuta sääsetõrjevahendeid ning väldi sääskede rohkeid kohti.

Kohalikud apteekrid oskavad soovitada häid rohte tervisehädadeks, seega otseselt Eestist kaasa ravimeid varuma ei peaks, kohapeal võiks käepärast olla palavikualandaja, kõhulahtisuse rohi ja loomulikult päikesekreem.

Loe ka Kambodža reisikogemusest ja haiglaravist Sihanoukvilles.

Kas soojal maal puhates igav ei hakka?

Mõelda vaid, et mitu kuud ei tee tööd ja lihtsalt vedeled? Äkki hakkab igav?

Paljud inimesed on harjunud elama kiire elutempoga, hommikul ärgates peab kohe midagi tegema, päevad on täis programmi täpsusega tegevusi, õhtuks on muud kohustused ja tegevused. Elukorramuutus võib tekitada hoopis rahutust ja igavust, sest Aasia elurütm on teine ning oskust, võtta elu rahulikult kulgedes, tuleb õppida.

Üks tavaline päev soojal maal näeb ilmselt välja selline – hommikune hiline ärkamine koos mõnusa hommikusöögi ja kohviga, tööasjade ülevaatamine (kui oled diginomaad) ning kui jõuab, siis kosutav suplus basseinis. Seejärel suundud (rolleri, autoga või jala) mere äärde vedelema või kohaliku eluoluga tutvuma. Lõunasööki naudid (temperatuuriga u 33C) kuskil mõnusas mereäärses restoranis või ostad söögipoolise kohalikult turult/Tescost. Seejärel põgened kuumuse eest tagasi hotelli ning hilise pärastlõuna veedad hotelli basseini ääres. Õhtul võtad ette jalutuskäigu kohalikule turule või randa päikeseloojangut nautima. Paljudes randades on restoranid ja söögikohad, mis õhtuti täituvad turistidega.

Lastega leiab tegevusi igaks päevaks, olgu selleks rannapäev, veepargi külastus, päevatripp mõnele kõrvalsaarele, uue restorani avastamine, mõne templi külastamine või hoopis looduse uudistamine. Vaikselt hakkad märkama pisiasju, mis teevad sind ja su pere õnnelikuks! 🙂

Koh Samui saar

Koh Samui (tuleneb eeldatavasti Hiina kalameeste sõnavarast kui Safe Heaven) on suuruselt Tai teine saar Phuketi järel pindalaga 229km2 (elanikke 62000). Kookospalmisalud, korallrifid ning imeilusad liivarannad kutsuvad igal aastal üha uusi uudistajad seda imeilusat paradiisisaart avastama.

Kuni 20. sajandi lõpuni oli Samui saar isoleeritud isemajandav kogukond, millel oli vähe seost Taimaa mandriga. Saar oli ilma teedeta kuni 1970ndate alguseni, 15-kilomeetrine teekond saare ühelt küljelt teisele võis hõlmata terve päeva teekonda. 1970ndate keskpaigas avastasid saare ilu aga hipid ja seljakotirändurid, pidades seda üheks parimaks paradiisisaareks. Jutt aga levis kiiresti ning küladesse hakkasid kerkima esimesed majutuskohad ning restoranid, kuna huvilisi tuli aastast aastasse juurde. Nüüd külastavad seda saart miljonid turistid igal aastal (2017. aastal 2,5 miljonit turisti). Koh Samui majandus põhineb nüüd peamiselt edukal turismitööstusel, samuti kookospähkli ja kummi ekspordil.

Ilm Koh Samuil

Ilm on Koh Samuil suurem osa aastast soe ja niiske. Võrreldes Phuketi ja ülejäänud Lõuna-Taiga on Samui ilm suhteliselt kuiv. Kõige kuivem kuu on veebruar, mil sademete hulk jääb alla 60mm. Samuil sajab aastas umbes 1960 mm sademeid, Phuketil 2220 mm. Kõige sademete rohkemad kuud on oktoober ja november. Vihma pelgama ei pea, sest üldiselt on sajud lühiajalised ning pärast sadu on on ilm taas soe ja mõnus.

Peamised Koh Samui rannapiirkonnad

Fisherman Village (Bophut)

Saare põhjaosas asuv ajalooline kaluriküla, mille pikk peatänav on täis erinevaid restorane, baare ja kauplusi. Igal reedel toimub just selles külas saare üks suurim tänavaturg, kus saab osta kohalikku toodangut ja imemaitsvat tänavatoitu. Fisherman Village on tuntud mere kaldal asuvate restoranide poolest. Sealne rand ei ole küll niivõrd ilusa heleda liivaga kui lõunakaldal asuvad rannad, kuid see-eest ei ole põhjakaldal laineid ning lastel on meres hea ujuda. Väga vahva on teha paaripäevane või nädalane peatus just Fisherman Village’i külas, sest ööbimine on seal veidi odavam ning kaluriküla melu väga mõnus. Tänavad muutuvad 23 paiku juba vaikseks, seega lärmakat ööelu sealt ei leia.

Majutussoovitus Fisherman Villages:

Greenhouse Samui Apartments – Küla peatäna alguses asuvad 3.korrusel kõigi mugavustega apartmendid, mille rõdult on hea linnamelu kaeda. Rand on 15m kaugusel ning ostlemise- ja söögikohad ümberringi. Apartmendi omanik on sakslasest vanahärra Rolf, kes on väga sõbralik ning abivalmis. 

Panu Luxury Apartment – ülimalt luksuslik merevaatega apartment keset kaluriküla. 

Maenam

Maenam on Fisherman Village’st mõned kilomeetrid lääne pool asuv piirkond (põhjakaldal), kus on imelised rannad, seda just päikeseloojangu imetlemiseks ja ujumiseks. Piirkond on vaikne ja rahulik ning sobib peatumiseks peredele, sest meri on madal ning laineteta.

Majutussoovitus Maenamis:

Escape Beach Resort – Mae Nam’i rannas, idülliline asukoht, vaikne piirkond. Ideaalne perega peatumiseks.

Chaweng

Chaweng on tuntumaid ja rahvarohkemaid kuurorte Koh Samuil. Peamine ööelu keskus. Mitme kilomeetri pikkune Chawengi rand on paljude turistide lemmik. Kindlasti ka kõige lärmakam piirkond. Lained on Chawengi ja Lamai rannas küllaltki suured. Chawengis 4-5km Lamai poole liikudes on Chaweng Noi rand, mis on see-eest väga vaikne ja rahulik piirkond suhteliselt tühjade randadega.

Majutussoovitus Chawengis:

Chaba Samui Resort – Chawengi rannas, väga hea asukohaga mereäärne hotell.

Baan Sawan Samui Resort – Chaweng Noi ranna lähedal (ca 10min jalutuskäigu kaugusel) armas butiikhotell, suured peretoad, privaatne basseiniala, oma restoran imemaitsvate toitudega. Söögikohad ja pood u 1 km kaugusel.

Chaweng Noi Pool Villa – Chaweng Noi rannast jalutuskäigu kaugusel luksuslik villahotell. 

Lamai

Lamai on teine kuurortpiirkond, mis on veidi väiksem ja rahulikum kui Chaweng, kuid sealt leiab kohalikud turud ja lärmaka peotänava. Kesklinnas ööbides tuleb arvestada, et hotellis võib vali muusika kesta hommikutundideni, seda juhul kui hotelli kõrval asub mõni baar või meelelahutusasutus. Keskuses peatuses on kõik käe-jala ulatuses. Igal pühapäeval toimub Lamai peatänava alguses ööturg.

Lamai rand on üks saare ilusamaid ja populaarsemaid. Väga mõnus piirkond puhkamiseks, ka pikemaks ajaks peatumiseks. Lamai lähedal asub mitmeid “salarandu”. Silver Beach on üks rand, mida peeti n.ö “secret beachiks”, kuid turistide rohkust arvestades seda saladuslikuks enam pidada ei saa. Rand on ilus, lastega on seal mõnus ujuda ja päevitada. Suurte puude alla saab varjule minna ning otse rannas asub ka rannarestoran, kus häid roogi nautida.

Kui soov on leida mõni “salarand”, kus on vähem turiste, siis tasub suund võtta Google Mapsis Chalay Rock Bar, sealt treppidest alla baari jõudes leiad ranna, mis paar kilomeetrit loogeldes peidab lahedaid soppe, kus päikest võtta ja ujuda. Laineid seal ei ole ning tõusu-mõõna periood tekitab vahvaid loodusmänge, mida jälgida.

Lamais peatudes avasta kindlasti ka sisemaad (rolleri või autoga), sest tee äärsed tohutud palmisalud pakuvad imelist vaatepilti. 

Majutussoovitus Lamais:

Crystal Lamai – uus hotell ja väga soodne. Osad toad on privaatse tagaaiaga. Üks meie lemmikhotelle hinna ja kvaliteedi suhte ja asukoha tõttu.

Wanora Resort – uued ja moodsa sisustusega 1-magamistoaga villad, vaikne ja rahulik basseiniala. Wanoras peatutes on vajalik liiklusvahendi olemasolu (saab rentida kohapeal), kuna keskus asub paari kilomeetri kaugusel. Hea hinna ja kvaliteedi suhe. Juurde tasub võtta ka hommikusöök, samas on villas olemas moodne köök, kus saab ka ise süüa valmistada.

Am Samui Palace – Lamai rannas, hea asukoht. Mõnus basseiniala, suured toad. Tuba tasub broneerida hotelli uude osasse.

Lamai Inn 99 Bungalows – Lamai rannas, hea valik peredele.

Tropical Sea View Residence – kahe magamistoaga modernne appartment jalutuskäigu kaugusel Lamai rannast.

Shiva Samui – Lamai keskusest lõuna pool asuv vinge kuurort merekaldal, õhtuti toimub chillout muusika saatel kokteilide nautimine, spordiatraktsioonid ja lastealad pakuvad tegevust tervele perele. Rahulik piirkond lõõgastavaks puhkusest.

Wirason Residence – äärmiselt sõbralikud belglasest omanikud pakuvad soodsat majutust Lamai keskusest u 1km kaugusel paiknevas privaatses hotellikompleksis. Paljudes tubades on voodeid neljale (2x double bed, mis on väga hea perega reisijatele), toad on väga suured ja avarad. Mõnus basseiniala, suurepärane hommikusöök, mis tasub juurde võtta. Samuti on hotellis pererestoran, kui ei soovi hotellist välja minna. 

Mõned Koh Samui vaatamisväärsused

Koh Samui vaatamisväärsuste kohta leiad infot kohsamui.com ja tripadvisor.com lehelt. Mõned populaarsemad vaatamisväärsused ja külastamist väärt kohad:

 • Angthong National Marine Park – rahvuspark, mis koosneb 42 saarekesest, laiudes 100 km2 alal. Hea võimalus võtta reisipakkujalt päevane reis ning imetleda kaunist Taimaa loodust.
 • Big Buddha – 12-meetrine buda kuju paikneb mere kaldal saare põhja osas ning on saare üks peamisi vaatamisväärsusi.
 • Hin Ta and Hin Yai kivid – vahva looga suured merest välja ulatuvad kivid Lamais, kus saab ronida ning millelt on hea päikeseloojangut nautida.
 • Namuang Waterfall – Koh Samuil on erinevaid koskesid, üks neist lastega lihtsasti ligipääsetav, teine veidi pikema jalutuskäiguga. 
 • Koh Tao saar – imeline paradiisisaar, kus tasub päev-kaks veeta.
 • Kookosesalud Koh Samui sisemaal – rendi roller või auto ning mine ja avasta sisemaa teid, vahvad palmisalud on Lamai piirkonnas, võta suund sisemaale ning tee väike ring, näed kohalikku elu ning imelist sisemaa loodust.
 • Koh Phangan – ülemaailmselt tuntud paradiisisaar, kus toimuvad Full Moon Party’d ehk täiskuu peod. Sel ajal on hotellid välja müüdud ning saar noortest pidutsejatest tulvil.
 • Turud erinevatel päevadel üle saare – üle saare toimuvad teatud päevadel ööturud, tavaliselt algavad kella 19 paiku ning kestavad 22-23ni.

Kokkuvõtteks võib öelda, et elu on lühike, et seda mitte nautida! Alati on hea kodust laia maailma minna ja alati on hea koju tagasi tulla, et aru saada, mis on elus oluline ja mida tuleb hoida. Just seetõttu tasub kasvõi talvel aeg maha võtta ning teha üks mõnus ja kogemusterohke reis, mis loob aegumatud mälestused kogu eluks.

Koh Samui jättis meile väga hea mulje, saare imeilus loodus, suurepärane kliima, hea toit ning soodne elu kutsuvad meid kindlasti Koh Samuile tagasi. Kui Sul on küsimusi pikemaks ajaks Aasiasse mineku kohta või lastega reisimise osas, siis võta julgesti ühendust! Järgmiste seiklusteni! 🙂

Meie reisilugusid näed Instagramis ja Facebookis!

Igapäevased jalutuskäigud randa läbi palmisalude

Vaikus, rahu, idüll – lemmikrand Maenamis saare põhjakaldal

Avasta salajasi randu! Secret beach Chalay Rock Bari lähedal Lamais

Päikeseloojang Hin Ta Hin Yai kividel

Hommik Lamai rannas kõrghooajal, temperatuur 30C, vesi 28C

Rolleriga Lamai siseteedel

Silver beach, üks “salajasi” randu Samuil

Rand Fisherman Village’i lähedal

Tõusu aeg Lamais, tund varem sai saarele jalgsi

Päikeseloojang Maenami rannas põhjakaldal

Meie igapäevane liiklusvahend – roller (scooter)

Koh Samui imelised palmisalud

Lamai rannas on palju restorane, kus õhtut nautida

Vaade Coconut Beach Resort hotelli rõdult Lamai rannas

Fisherman Village (foto: kohsamui.com)

Fisherman Village’i tänavaturg (foto: kohsamui.com)

Hin Ta Hin Yai kivid, mis jutustavad oma vahva loo (foto: kohsamui.com)

Angthong National Marine Park, tuntud rahvuspark Tais (foto: kohsamui.com)

Koh Tao saar (foto: tripadvisor.com)

Loe veel: 

Mida peaksid teadma Aasiasse reisimisel?

TAI REIS – kas valida Phuket, Krabi, Koh Samui või Chiang Mai?

“Väikelapsega Taisse – millega peaksid arvestama?”

[fbcomments]