BALI SAAR – uus trendisihtkoht eestlaste seas

Autor  |  0 kommentaari

Bali saarest on saamas eestlaste üks lemmikuid reisisihtkohti. Miks? Sest hea lennuühendus ning soodsad hinnad on üha enam eestlasi pannud viimastel aastatel just seda imekaunist saart avastama. Kui Sul on siiani olnud eelarvamus, et Balile reisimine on kallim kui näiteks Taisse või Vietnamisse, siis sa eksid, sest reisikulud tulevad hästi planeerides samaväärsed. Elustilist on külastanud Bali saart mitmeid kordi ning jagab allpool nõuandeid.

Kuidas kohale saab?

Alustades algusest – kuidas kohale saab? Kui oled vähegi ise reisi organiseeriv tegija ning julged reisi otsast lõpuni ise planeerida, siis on kindlasti soodsam lennupiletid ise leida ning sobivad hotellid välja valida. Olenevalt mugavuse astmest (ümberistumised, lendude vaheline aeg) leiab lennupiletid Balile u 500-700€ eest. Kõige lihtsam on lennata Finnairiga Helsingist Singapuri (öine lend, mis kestab 12-13h). Tihti on soodsa hinna sees ka lühikese ümberistumise ajaga lend Tallinnast Helsingisse ja tagasi. Singapurist edasi lennates saab juba lennufirmade vahel valida. Soodsad lennufirmad on näiteks AirAsia, KLM või Jetstar. Lendude valik on väga suur, seega vali sobiv aeg ja lenda. Lend Singapurist Balile maksab ca 60-100€ suund. Soodsamaid pakkumisi vaata momondo.ee lehelt.

Tallinn Bali soodsad lennupiletid jaanuaris

Pane tähele, et suurlinnade lennujaamad on väga suured ning ümberistumiseks varu piisavalt aega. Samuti jälgi kindlasti oma lennunumbrit ja aega, kuna sama lennufirma lennud samas sihtkohta võivad minna ka pooletunnise vahega ning hooletuse korral võid avastada end hoopiski vales väravas.

Majutus Balil

Majutust tasub vaadata booking.com lehelt, majutuse otsimisel tasub kindlasti lugeda tagasisidet ning vaadata hotelli külastajate hinnanguid. Samuti tuleb majutuse otsimisel mõelda, millist puhkust soovid veeta – kas rahus ja vaikuses (Ubudis) või hoopiski suures melus (Kuta). Kohti on veel teisigi, aga neist juba allpool.

Õhtune jalutuskäik Singapuris

Kuna Finnairi liinilennud lendavad otse Singapuri, siis sai valitud jätkulend järgmiseks päevaks, et saaks veidi Singapuri avastada. Soovitav on veeta Singapuris 1-2 ööd, vastavalt huvile, mida soovid külastada ja vaadata. Eestlastele on Singapuris viibimine 90 päeva viisavaba.

Singapuri näol on tegemist Aasia linnriigiga, mis on sildadega ühendatud Malaisiaga. Tänapäeval on tegemist väga euroopaliku ning puhta suurlinnaga, kus pilvelõhkujad vahelduvad vanade etniliste kvartalitega. Singapuri elanikkond moodustab kireva erinevate rahvaste paabeli – Singapuris elab palju immigrante Malaisiast, Hiinast, Indiast, Sri Lankalt ja Suurbritanniast. Kindlasti väärib äramärkimist Singapuri restoranikultuur. Restoranides pakutavate roogade valik rahuldab ka kõige nõudlikumaid gurmaane.

Marina Bay Sands hotell Singapuris

Kui Singapuri külastuseks on aega vähe, tasub ette võtta üks 7km pikkune jalutuskäik kesklinna piirkonnas. Kui leiad hotelli kesklinna (vt allpool hotellisoovitust), siis mine ja naudi imelist õhtusööki Clarke Quay meelelahutuspiirkonnas, mis asub Singapuri jõe ääres ja pakub head meelelahutust ja suurepäraseid restorane. Sealt edasi on väikese jalutuskäigu kaugusel Hiinalinn, kus hiina kaupmehed soodsaid kaupu pakuvad. Sealt edasi liigu Singapuri ühe kuulsama vaatamisväärsuse juurde – laevakujuline hotell Marina Bay Sands on justkui Singapuri visiitkaart. Piisab, kui jalutad Collyer Quay’ile (Collyer kai) ning sealt avaneb suurepärane vaade Marina Bay Sands hotellile. Juhul kui Sul pole kahju u 300 eurost, siis veeda hotellis öös, sest elamus on võimas!

Kui Sul on Singapuris rohkem aega ja soovid rohkem vaatamisväärsusi külastada, siis loe lisainfot. Vaata Singapuri hotelle booking.com lehelt.

Miks valida sihtkohaks Bali?

Bali saar on üks osa Indoneesia saarestikust. Saar ise on suhteliselt väike – sellele saab lausa ühe päevaga tiiru peale teha. See on kui paradiisisaar – soe merevesi, pea kogu saart ümbritsevad pikad liivarannad ja palmid, mäed ja vulkaanid, palju rohelust, sõbralikud inimesed ja spirituaalne kultuur. Kui ootad Bali saart külastades valge liivaga paradiisirandu, siis see on ainus, milles sa pettuma pead, sest Bali on vulkaaniline saar ning enamjaolt on kõik rannad tumeda liivaga.

Bali saar Indoneesia

Foto: Anna Volmer

Bali kõige populaarsemaks vaatamisväärsuseks on Hindu templid, mida võib näha pea igas külas. Templite kõrval ei jää märkamata ka Bali sisemaal asuvad riisiväljad, mille vahel saab jalutada ja looduse ilu nautida. Samuti külastatakse Bali saart spirituaalsetel eesmärkidel, harrastatakse palju joogat ja meditatsiooni ning Bali rannad on lemmikuks surfaritele üle maailma. Just seda tüüpi turistid teevad Balil olemise mõnusaks ja nauditavaks. Kui tunned end sellises “seltskonnas” hästi, siis on Bali just Sinule!

Bali suureks erinevuseks Taiga on seksiturismi puudumine, nii et pöörast ööelu ja prostitutsiooni siin ei kohta. Bali on hea koht perega puhkamiseks või kallimaga abiellumiseks. Teatavasti on Bali üks populaarsemaid abiellujate sihtkohti. Enamik hotelle pakub nii mesinädalate paketti kui ka abielu registreerimise tseremooniat rannas või hotelli territooriumil. Sulnid päevad täis päikesepaistet ja õhtud, mis veedetud nautides imelisi maitseid erinevatest aasia köökidest ning kirkavärvilisi kokteile – see ongi romantika. Kui soovite aega vaid teineteise jaoks, siis valige majutuseks privaatne villa, eelistatult basseiniga, nii on puhkus täiuslik. Hea villade valiku leiad AirBnb-st, hotellide valiku booking.com lehelt.

Hinnad on Balil ikka veel soodsad, nii ülimaitsvale kiirtoidule, jahutavale õllele kui soodsale majutusele. Kuigi Indoneesia on peamiselt islamistlik maa, siis Bali elanikest on 93% hindud ning 5% moslemid. Seetõttu on siinne alkoholipoliitika karmim, alkoholi hind on suhteliselt kallis. Õlle hind jääb 1€ kanti, kangem alkohol maksab veidi rohkem kui Eestis. Hinnad on poodides ja baarides suhteliselt samad.

Bali saar Indoneesia

Foto: Anna Volmer

Balil on mitmeid erinevaid piirkondi, mille vahel valida, kuid väikeste vahemaade tõttu on täiesti võimalik neid ühe puhkuse jooksul ka kombineerida. Näiteks võite veeta rahuliku rannapuhkuse Canggus, pärast mida võiks sukelduda Kuta ööellu ja teha pisut shoppingut. Või miks mitte minna pärast väsitavat puhkust Kutas taastuma ja energiat ammutama värske mäestikuõhuga Ubudi, kus on hea vaimu ja keha kosutada.

Mõned kohad, kus peatuda:

Nusa Dua – vanim turismipiirkond, pigem luksuslikum kant. Kallimad hotellid, ilusad rannad. Vaata Youtube’i videost, milline näeb välja Nusa Dua rand.

Kuta – arenenud turismipiirkond, melu ja ööklubid, tänavakaubandus. Rannas suured lained, mis sobivad surfaritele. Isiklikust kogemusest Kutat ei soovita külastada, kuna tegemist on turiste täis kuurortiga ning rand on täis väga tüütuid müüjaid. Head hotellid on see-eest suhteliselt soodsad.

Seminyak – uus trendikas piirkond, nooblimad poed ja baarid, Kutast veidi edasi. Heade surfirandadega piirkond (pikk liivarand, kus on hea ka päevitada), kus melu käib rannas hiliste öötundideni. Seminyaki peatänav on täis hotelle, restorani, suuri- ja väikeseid poode. Rahulikumat puhkust eelistavale puhkajale ei soovita, aga kes soovib just olla rahvarohkes kohas, siis Seminyak on just selline koht. Vaata Youtube’i videost, milline näeb välja Seminyaki rand.

Canggu – surfarite paradiis = suured lained. Mõnusa fiilingu ja olemise koht, kus peatuvad paljud Austraalia noored. Rannas on lained väga suured, seega peredele ei pruugi olla parim valik. Asukoha valikul peab arvestama, et riisiterrassid “hakivad” teed ära ning kui soovid minna kõrval asuvasse randa, siis võimalik, et selleks tuleb teha mitmekilomeetrine rolleri sõit. Üks peatänavatest on Batu Bolong. Vaata Youtube’i videost, milline näeb välja üks Canggu randadest – Batu Belig.

Sanur – rahulik piirkond Bali väikeste poodide ja restoranidega. Sobib hästi perega puhkamiseks. Rannas ei ole suuri laineid, lastel on hea meres ujuda. Elustilisti lemmik piirkond.

Candidasa – vaikne, külalik ja ehe, puudub kirev ööelu. Sobib neile, kes tahavad teha trette sisemaale ilma dzunglis ööbimiseta.

Ubud – sisemaa dzungli ja käsitöökeskustega. Suurepärane koht jooga harrastamiseks. Ubudis saab imetleda tohutuid riisiväljasid, lopsakat loodust, eluolu ja olemine on rahulikumad kui rannaäärsetes piirkondades. Elustilisti lemmik piirkond. Vaata videot Ubudist Facebookis

Uluwatu – saare lõunapoolseim osa on vähem asustatud, siit leiab uhkeid villasid, rannik on paljuski kaljuga piiratud ning sobib vaikust ja rahu armastavale puhkajale.

Bali ilm

Balil on väga niiske kliima, kuid ilm on mõnusalt soe praktiliselt aasta läbi. Tavaliselt sajab vihma rohkem novembrist aprillini ja kuivem periood kestab maist oktoobrini. Kuigi võib juhtuda, et hoopis kuivaperioodil on ebatavaliselt palju sademeid ja vihmaperioodil on pikalt ilus ja kuiv ilm. Ilma ette ennustada on väga raske, kuid pigem võiks sademetega arvestada. Madalhooajal on ju turiste vähem ja hindade osas annab rohkem kaubelda. Kohalikud rääkisid, et kõige rahvarohkem on Balil juulist septembrini, siis on hotellid välja müüdud ja igal pool ka kõrghooajale vastav hinnatase.

Vargused ja pettused

Reisimisel tuleb alati meeles pidada vargaid ja pettureid ja nii ei ole selles osas erand ka Bali. Rahakott tuleb hoida keha lähedal, väärisesemeid hoida seifis, tagasiantud raha müüja juures üle lugeda jne. Erilist tähelepanu tuleks aga pöörata valuutavahetuspunktidele, mida on saarel tuhandeid. Mida kõrgem kurss, seda suurem on tõenäosus saada petta. Isegi kui loed vahetaja nina all raha oma kätega, siis hiljem raha üle lugedes avastad end ikkagi palju vaesamana, kui pidid raha saama. Skeemid on seal päris kavalad ning rahavahetajad väga osavad. Kui pärast sinu lugemist võtab rahavahetaja raha kordki oma kätte, siis võid kindel olla, et osa sellest läks tema rahakassasse oskuslikult tagasi. Seega – vaheta raha vaid ametlikes pankades ning loe raha ise viimasena üle.

Auto juhiga või Uber

Balile jõudes sai tellitud hotellist transfeer. Taksojuhid üritavad turiste petta, seega on kindlam takso usaldusväärsemast allikast ette tellida. Balil liikumiseks on mõistlik rentida juhiga auto, kes tunneb teeolusid ning viib Sind just sinna, kuhu soovid. Päevasele reisile minnes tuleks arvestada, et keskmine sõidukiirus võib olla 30-40km/h ja kuna sõiduteed on väga kitsad ja käänulised, siis pikem autoreis ei pruugigi kõige mõnusam tunduda. Juhiga auto päevarent maksab ca 30-50€, olenevalt sellest kuhu soovitakse minna ja mida külastada.

Ubudis on mõistlik rentida roller ning sellega mööda külavaheteid ringi liikuda ja riisipõlde imetleda. Ubudis on väga ilus ja roheline loodus, võta kaart näppu ja lihtsalt sõida. Vahemaad on lühikesed ja näha saab palju. Rolleri rent maksab ca 60000IDR ehk ca 4.5€.

Lisaks juhiga autole või rollerile saab kasutada ka sõidujagamisteenuseid. Aktiivselt on kasutusel Uber ning CrabTaxi. Kuid nii nagu mujal maailmas, tõrjuvad ka kohalikud taksojuhid Uberi juhte oma piirkonnast ning seetõttu hoitakse Uberi juhte hirmu all ning paljud Uberi juhid ei julge Sind näiteks hotellist või kaubanduskeskuse parklast peale võtta (nii juhtus Canggus). Sanuris ja Kutas õnnestub kenasti Uberiga liikuda, kuid Canggus ja Ubudis nii lihtne Uberit tellida ei ole. Proovida tasub ikka, sest Uberiga on hinnad ca 2x soodsamad. Näiteks reis Sanurist Canggusse (19km, ajaliselt 1,5h) maksab 6€. Taksoga ca 10-12€.

Balil on nõutud juhtidelt rahvusvahelised juhiload. Meie reisiseltskonnal aktiivseid politseinike kohata ei õnnestunud, ent kes tahab südamerahus Balil liigelda võib Eestis 26€ eest ARKis rahvusvahelised juhiload vormistada (väljastatakse kohapeal, vajalik üks dokumendifoto), juhiload kehtivad 3 aastat.

Bali saar Indoneesia

Foto: Anna Volmer

Hotellisoovitused

Singapuri hotelli soovitused: Holiday Inn Express Singapore Clarke Quay. Suurepärases asukohas uus hotel pakub rikkalikku hommikusööki ja ülimalt meeldivat teenindust. Hind 100€/öö. Hotelli katusel on bassein ja spordiklubi, kus lõõgastuda. Veidi kõrgema hinnatasemega on suurepärase asukohaga hotell Amara Singapore (hind al 155€/öö), mis sobib perega peatumiseks.

Ubudi hotellisoovitused:

Tebesaya Cottage. Ülimalt armas ja väike butiikhotell, mis asub Ubudi keskel ning sealt on hea teha jalutuskäiku Ubudi keskusesse. Hinnad al 50€/öö.

Ubudi villa soovitus: Madani Antique Villas. Armas, maalähedase interjööriga ning soodne villa Ubudis. Rahu, vaikus, puhkus on märksõnad, mida seal peatudes saab kindlasti tunda. Villa hind al 65€/öö.

Kel rahast kahju ei ole ja soovib midagi äärmiselt luksuslikku Ubudis, siis maailma üheks parimaks hotelliks valitud Mandapa, A Ritz-Carlton Reserve pakub kindlasti imelist olemist. Hind al 587€/öö.

Kui otsid midagi eksootilisemat, siis Ubudist veidike väljas on romantilised riisiväljadel asuvad privaatsed butiikhotellid. Elustilist soovitab The Samara Villas & Restaurants villat. Hind al 90€/öö.

Seminyaki hotellisoovitus:

Sun Island Boutique Villas. Hea asukohaga villade kompleks keset Seminyaki. Randa jalutada ca 1km. Hea idee võtta näiteks koos sõpradega 90m2 privaatse basseiniga villa. Hind al 150€/öö.

The Breezes Bali Resort & Spa – väga heas asukohaga suur hotellikompleks ranna lähedal, peatänav lähedal. Veidi kõrgema hinnaklassiga. 

Sense Hotel Seminyak – soodsama hinnaklassiga väike butiikhotell peatänava lähedal, rand on samuti lähedal.

Kuta hotellisoovitus:

Kuta Beach Club. Väga hea asukohaga soodne hotell Kuta südames, rand jalutuskäigu kaugusel. Hind al 50€/öö.

Canggu hotellisoovitused:

Kirana Hotel Resto & Spa. Väga hea asukohaga hotell Canggus, rand on väga lähedal, samuti armsad restoranid ja butiigipoed. Esimese korruse toad asuvad otse basseini ääres, samuti saab maitsvalt süüa hotelli restoranis.

Canggu Beach Apartments – hea asukohaga tänaval, Batu Bolong (kus õhtuti toimuvad rannas päikeseloojangu koosviibimised) ranna lähistel kõrge reitinguga apartment hotell.

Aston Canggu Beach Resort – peatänava ääres asuv resort hotell, Echo Beach 700m. 

Sanuri hotellisoovitused:

Artotel Sanur – uus stuudiokorteri tüüpi tubadega hotell väga hea hommikusöögiga. Suurepärane bassein katusel vaatega ookeanile. Rannast jalutuskäigu kaugusel. 

Swiss-Belresort Watu Jimbar – suurepärase asukohaga kuurorthotell, väga hea hommikusöök, ranna lähedal.

Pondok Ayu – armas butiikhotell, sobib neile, kes soovivad puhata rahulikus majutusasutuses. 

VAATA GALERIID IMEKAUNIST BALI SAAREST (fotod Anna Volmer)

Kasutatud allikad: elustilist.ee, Wikipedia, kalevatravel.ee, Kaleva reisikiri

[fbcomments]