Puhkus KAMBODŽAS – kas perepuhkuseks või seljakotireis?

Autor  |  0 kommentaari

Kambodža on viimastel aastatel muutunud turistide seas väga populaarseks üle maailma ning selle sihtkoha populaarsus kasvab aastast aastasse. 2016. aastal külastas Kambodžat 5 miljonit turisti (2 korda rohkem kui 2010.aastal), kellest pooled olid Aasiast pärit turistid. Võrdluseks, et Taid külastas 2016.aastal 32,5 miljonit turisti.

Ka eestlased avastavad Kambodžat üha enam, sest ilmselt on kõik kuulnud jutte eestlaste peetavatest hotellidest ja söögikohtades erinevates Kambodža kuurordides ning see tekitab kindlasti huvi minna seda riiki uudistama. Siinkohal tasub siiski teha eeltööd ning uurida erinevaid külastuskogemusi, sest tagasiside ja reisikogemused on väga erinevad. On neid, kes ütlevad, et Kambodža külastus jäi esimeseks ja viimaseks, kuid on ka neid, kes aastast aastasse sinna puhkama sõidavad.

Puhkus Kambodžas

Kambodžasse reisides tuleb arvestada, et riik on arengus aastaid (mõnede arvates isegi 15-20 aastat) maas võrreldes Tai või muu turistide rohke sihtkohaga Aasias. Uhkemad hotellid alles kerkivad, korralikke sõiduteid järgemööda ehitatakse, prügimajandus on väga puudlik, Sihanoukville piirkonna hinnatase on võrreldav Tai turismipiirkonnaga (sh majutusasutused), taksosõidu hinnad on võrreldavad Eestiga tänu taksomaffiale (näiteks 20minutiline taksosõit Sihanoukville lennujaamast hotelli maksab 30USDi, 5km teekond tuk-tukiga Otrese rannast Sihanoukville 4-7USD). Seega ootused minna avastama ehedat, puutumata loodusega odavat riiki võivad puruneda juba lennukist maha astudes. Kambodža sobib hästi seljakotirändurile, kultuurireisi huvilisele, kuid ka arengujärgus turismimaa põnevust avastavale puhkajale.

Kuidas kohale saab?

Kõige lihtsam on lennata Kambodžasse läbi suuremate linnade nagu Bangkok, Kuala Lumpur või Singapur. Kuala Lumpurist lendab odavlennufirma AirAsia nii Sihanoukville’i, Siem Riepi kui ka Phnom Penhi. Piletihinnad algavad 20€-st suuna kohta. Lennupileteid vaata ja võrdle momondo.ee lehelt.

Eesti elanikele on Kambodžasse minekuks vaja viisat, kõige mugavam on teha eVisa (kehtib 30 päeva). Pildina võib kasutada telefoniga tehtud fotot ning viisade eest saab maksta turvaliselt krediitkaardiga. Viisa maksumus on 30USDi inimese kohta (2018).

Milline piirkond valida?

Piirkonna valik sõltub suuresti, mida soovitakse näha ning kogeda. Kultuurihuvilistele sobivad suurlinnad Siem Riep ning Phnom Penh. Siem Reapis asuv muistne Angkori linn on Kagu-Aasia üks olulisemaid arheoloogilisi paiku, kus 400 km2 suurusel alal asuvad kümned hinduistlikud ja budistlikud templid.

Lõuna-Kambodža tuntuimaks kuurortlinnaks on 90 000 elanikuga Sihanoukville, mis viimastel aastatel on eriti jõudsalt arenenud ning kasvanud (otselende Sihanoukville’i teeb Kuala Lumpurist AirAsia). Sihanoukville on tuntud eelkõige rannapuhkuse veetmise sihtkohana. Linnas leiab erinevaid randu (populaarsemad neist Serendipity ja Independence’i rand), aktiivset õhtu- ja öömelu, kaubandust ning restorane. Linn ise on suhteliselt räpane ja arengujärgus, seega tasuks rannapuhkuseks suunduda eestlaste seas populaarsesse rannapiirkonda Otres, mis oma eheda ranna, hipiliku elulaadi ning külaeluga pakub mõnusat puhkust ka lastega reisijatele. Meie kohalviibitud paari päeva jooksul õnnestus Otrese külas kohtuda kümnekonna eestlasega, seda nii hotellis, rannas kui ka muidugi Sihanoukis asuvas eestlaste Beach Road hotellis.

Sihanoukville’st saab teha mitmeid väljasõite lähedalasuvatele saartele, mägilinnakesse Kampot’i ja Kep’i (2h autosõidu kaugusel Sihanoukvillest, taksosõit maksab ca 60-80USDi). Kep sobib hästi puhkamiseks lastega, kuna Kepi linnake on puhtam, lapsesõbralike randade ning tänavatega.

Populaarseimad saared on Koh Rong ja Koh Rong Sanloem, kus elu on veel suhteliselt rahulik ning loodus imeliselt lopsakas.

Peamiseks liikumisvahendiks kohapeal on tuk-tuk (ühe otsa hind 4-7USDi), rollerirent (6USDi ööpäev) või takso. Kambodžas on liiklus parempoolne.

TripAdvisorist ja trip.ee foorumist leiad palju infot, mida teha ja kuhu minna Kambodžas. 

MANGUVALJAKUD.EU

Kas Kambodža on lastesõbralik?

Kui on soov on minna lastega Kambodžat avastama, siis tasub eelistada Sihanoukville’is Otrese piirkonda või väikelinna Kepi. Kuala Lumpurist läheb AirAsia otselend Sihanoukville. Otrese rand asub 20min autosõidu kaugusel lennujaamast. Otres on väga väike külake imeilusa liivarannaga, kus on rahulikud lained ning kus on õhtuti mõnus rannaäärsetes restoranides einestada ja päikeseloojangut vaadata. Alternatiivina või puhata hoopiski 2h autosõidu kaugusel asuvas Kepis. Kepis on hinnad soodsamad kui Sihanoukvilles ning isegi rollerisõit on sealkandis koos lastega võimalik. Kepis on mereande külluses – Grab market ja rannaäärses toidukohad pakuvad soodsa hinnaga muljetavaldavat hulka mereande, mida saab kohapeal nautida. 

Majutus

Keskmine hea majutuse hind jääb 40-60€ kanti öö eest, aga loomulikult on ka väga soodsaid hosteli ja bungalow tüüpi majutusasutusi kui ka luksushotelle. Hinnaklass on seega sama kui Tais, Balil või mujal Aasias. Kuna turismindus kasvab Kambodžas kiiresti, siis tasub majutusasutusi hakata vaatama juba varakult, soodsa hinnaga head hotellid broneeritakse kiiresti, sest valik on piiratud. Näiteks Hiina uue aasta vastuvõtmine veebruarikuus tähendas 100% väljamüüdud hotelle ning hiinlastest täis söögikohti.

Mõned hotelli soovitused Sihanoukvilles ja Otrese rannas:

Hea asukohaga hotell Otrese rannas – Good Time Boutique Resort

Hea reitinguga hotell Otrese rannas – Palm Boutique

Väga kõrge reitinguga heas asukohas hotell – White Boutique Hotel

Hea asukohaga ja kõrge reitinguga hotell Sihanoukville’is – Nature Life Resort

Teadaolevad eestlaste hotellid:

Otrese rannas – Otres Resort

Sihanoukvilleí keskuses – Beach Road

Siem Riepis – Dream Garden Siem Riep

Kepis (soomlasest omanikud, kes räägivad hästi ka eesti keeles) – Villa Kep Resort

Arstiabi

Lastega Kambodžasse reisides tuleb kindlasti alustada korralikust reisikindlustusest. Nagu iga teisegi sihtkoha ja riigi puhul tasub eelnevalt end kurssi viia lähimate haiglatega juhuks, kui peaks vaja minema arstiabi. Statistika järgi kannatavad eestimaalased reisidel enim just seedeprobleemide, millele järgnevad kõrvapõletikud ja ülemiste hingamisteede infektsioonid. Soojamaareisidel on sagedased ka allergiad ja päikesepõletused. Vaatamata korralikule kätepesule ja hügieenile võib bakteri või viiruse saada kust iganes, eriti lapsed, kes on aktiivsed ja kes katsuvad ja avastavad kõike. Kuldne reegel haigestumise riski vähendamiseks on süüa värskelt küpsetatud või keedetud toitu ning koorimata puuvilju. Vältida tasub seisvat toitu, poolküpsenud liha ja kala ja lahtiselt müüdavat toitu (lahtised puu- ja juurviljad).

Meie arstiabi kogemus Sihanoukvilles

Pärast meie kahte kuud Aasias viibimist oli just Kambodža koht, kus mõlemad lapsed vajasid juba teisel päeval haiglaravi seoses raskesti kulgeva kõhutõvega (Aasias tuntud kui Traveller’s Diarrhea). Meie laste (1,5a ja 5a) haigestumine sattus hilisõhtusele ajale ning kui hotelli vastuvõtus palusime kutsuda kiirabi, siis teatati, et kiirabi üldse sealkandis ei ole ning ei jäänudki muud üle, kui tuk-tukiga sobilikku haiglat minna otsima, sest ka sõiduauto takso leidmine oli väga keeruline. Pärast kahte tundi seiklemist ja kahest haiglast edasi suunamist jõudsime lõpuks erahaiglasse, kes tegeleb välismaalaste kindlustusjuhtumitega (CT Polyclinic Sihanoukville). 

Kindlustus

Meie 3-öine haiglasviibimine kahe lapsega läks maksma 1000€, mille katab kindlustus. Näiteks Tais maksab 1-öine haiglasviibimine 1000€. Seega – korralik kindlustus on reisimisel alati väga oluline! Enne reisile minekut vii ennast kindlasti kurssi erinevate reisikindlustuse pakkumistega. Kui reisid aastas mitu korda või kui on plaan viibida välismaal pikemalt (1-3 kuud), siis pakuvad ka paljud pangad krediitkaardi korduvreisikindlustust. Samuti tasub uurida erinevaid kindlustuspakkumisi mõnelt kindlustusmaaklerilt. Kindlasti tutvu tingimustega, et reisil olles ei tekiks üllatusi. Meie kindlustusandjaks oli sel reisil IF Kindlustus, kellega kahjukäsitluse protsess sujus reisil olles väga kiiresti, kahjuotsus tehti 2 tööpäeva jooksul ning kulud (haigla- ja Kambodžast äramineku kulud) kanti tagasi paari tööpäeva jooksul pärast otsuse tegemist. 

Video ja galerii:

Otres 2 rand Kambodzas

Otres 2 rand Sihanoukville lähedal

Otres 1 rand Kambodzas 2

Otres 1 rand on täis ehedaid bungalo tüüpi majutusasutusi ja söögikohti otse rannas

Otres 1 rand Kambodzas 5

Otrese külatänav Time Boutique hotelli ees, kontrast Hummeriga 🙂

Otres 1 rand Kambodzas 6

Otrese külatänava lõpp

Kep Natural Park

Kep Natural Park

Kep väikelinn Kambodžas

Kep väikelinn Kambodžas

Kep kohalike puhkus rannas

Kepi kohalike puhkus rannas

Kohalik puuviljamüüja Sihanoukville’i sadamas

Kambodža kohalik sõiduvahend tuk-tuk

Loomad Otrese külateel

Kohalik bensiinijaam

Kepi rannas on mereandide valik väga suur

Fakte Kambodža kohta:

  • Kambodža pindala on 181 035km2, laiudes 580km idast läände ning 450km põhjast lõunasse.
  • Elanike arv on 13,39 miljonit 2008.a seisuga. 90% elanikest on khmeerid, ametlikuks keeleks on khmeeri keel, kuid paljud kohalikud räägivad inglise ja ka prantsuse keelt.
  • Kuigi kohalik rahaühik on Riel (KHR), siis kogu arveldus käib peamiselt USA dollarites, vaid peenike raha, mis tagastatakse, antakse Rielides. 
  • Theravada budism on ametlik usk, ligi 5% on moslemeid ja kristlasi.
  • Kambodža on üks kiiremini kasvava majandusega riike Aasias, mille majandus on kasvanud igal aastal vähemalt 7%. 
  • Suurim investor on Hiina, kes on investeerinud aastatel 1994-2016 riiki 14.7 miljardit dollarit, suur osas nendest investeeringutest liiguvad ka turismisektorisse.
  • Kambodža tehasetöötaja ametlik igakuine miinimumpalk oli 2017.aastal 153USDi.
  • Kambodžas on praktiliselt 4 aastaaega: novembrist veebruarini on jahedam, kuiv periood; märtsist maini kuum, kuiv periood; juunist augustini on kuum, vihmane ning septembrist oktoobrini jahedam vihmaperiood. Kuumemal perioodil on õhutemperatuurid keskmiselt 35C, jahedamal perioodil 20C kraadi juures.

Loe ka postitusi:  “Mida peaksid teadma Aasiasse reisimisel?”

Jälgi meie seiklusi Facebookis ja Instagramis.

 

 

[fbcomments]