TENERIFE reis: mida teha Tenerifel? (2)

Autor  |  0 kommentaari

Talvepuhkuste hooaeg on veel käimas ning kui otsid ikka veel sihtkohta kuhu lennata, siis Tenerifel on hetkel väga soe ja mõnus. Kui Sa pole esimest postitust veel lugenud, siis loe ka Tenerife reis: mida teha Tenerifel 1.osa?

Mida teha Tenerifel?

Tenerife on Saaremaa suurune saar ning põhimõtteliselt on võimalik saarele autoga päeva jooksul tiir peale teha. Läbitavaks vahemaaks tuleb alla 200km. Siiski tuleb arvestada, et mägedes on sõidukiiruseks 30-50km/h, kiirteel on lubatud liikuda kiirusega 120 km/h. Mõistlik on külastada erinevaid paiku mitmel päeval, sest terve saarele ringi pealetegemine võib kujuneda väga pikaks päevaks. Paigad, mida kindlasti tuleks Tenerifel külastada:

Teide vulkaan

Teide on Hispaania kõrgeim tipp ja ühtlasi Atlandi ookeani saarte kõrgeim tipp. Teide kõrgus merepinnast on 3718 meetrit. Teide on tegevvulkaan, mis viimati purskas 1909. aastal. Teide tippu ronimine on tänapäeval üsna lihtsaks tehtud. Puerto de la Cruzist ja Playa de las Americasest väljub kord päevas linnadevaheline bussiliin, millel sõite korraldab Tenerife ainus avalikke bussiliine haldav ettevõte TITSA. Teeservalt 2356 m kõrguselt läheb tipu lähedale 3555 m kõrgusele köisraudtee. Sõit sellel kestab 8 minutit, aga turismihooaja kõrgpunktis võib olla vaja paar tundi järjekorras oodata. Päris tippu igaüht ei lastagi. Selleks on vaja eriluba, mida väljastatakse rahvuspargi kontoris Santa Cruz de Tenerifel ja tavaliselt ei anta seda välja rohkem kui 150 inimesele päevas.

Teide tipp on nii kõrge, et seal on õhk palju hõredam kui merepinnal. Inimestel, kes põevad südame- ja veresoonkonnahaigusi, võivad mäe otsas ilmneda peapööritus, iiveldus ja isegi mägihaigus.

Teide ja selle ümbrus kuuluvad Teide rahvusparki, pindalaga 189 km². Rahvusparki külastab aastas 2,8 miljonit inimest ning mis on külastatavuse poolest mitte ainult Kanaari saarte ja Hispaania, vaid kogu Euroopa kõige külastatavam rahvuspark ja maailmas Fudžijama (3,5 miljonit külastajat) järel teine.

Masca mägiküla

Tenerife loodeosa on saare kõige raskemini ligipääsetav piirkond. Teed, mis sinna viivad, asuvad kõrgetes mägedes ning sügavate kuristike serval, looklevad serpentiinidena mööda järske mäekülgi ja jõuavad välja küladesse, mis asuvad kaugel tsivilisatsioonist. Siin ei arvestata läbitavaid vahemaid kilomeetrites, vaid ajas. Masca küla tasub külastada just läbitava looduse pärast ja muidugi sõidutee, mis Mascasse viib, on ahhetama panev ja nõrganärvilistele mittesoovitatav. Küla ise on imepisike, kuid erakordne. Külastada tasub Masca küla lõpus mäeotsas asuvat restorani La Pimentera.

La Orotava

Imearmas linn Porto de la Cruzi lähistel. Väike jalutuskäik selles kauni arhitektuuri ja värviliste majadega linnas on mõnus peatus.

Los Gigantese rannik

Los Gigantes kuulub Santiago del Teide piirkonda ja on Tenerifel tuntud eelkõige oma järsu ranniku poolest. Los Giganteses tõusvad ookeanist «kivihiiglased», mis on kuni 500 meetri kõrgused kaljud. Lisaks modernsele ja elavale jahisadamale on Los Gigantese kaljude jalamil ka väikene supelrand – Playa Los Gigantes – mis on kaetud tumeda vulkaanilise liivaga ning sobib ideaalselt perekondadele

Santa Cruz

Santa Cruz on Kanaari saarte pealinn (vaheldumisi Las Palmasega). Elanikke on pealinna piirkonnas ligi 1 miljon (meeldetuletuseks, et Tenerife on Saaremaa suurune saar). Pealinna tasub kindlasti külastada, jalutuskäik Santa Cruzi kesklinnas meenutab paljuski Barcelona kesklinna tänavaid. Kui lähed Santa Cruzi autoga, siis tasub tähele panna, et parkimiskoha leidmine võib olla peavalu, seega tasub eelnevalt parkimismaja asukoht selgeks teha, et ei kuluks aega parkimise otsimisele.

Playa de Las Americas

Kui eelistad kohati lärmakat ja rahvarohket kohta puhkamiseks, siis kindlasti sobib sulle Playa de Las Americas. Just Las Americases leiab väga palju noori pidutsejaid, sest erinevaid baare ja pubisid on kõikjal. Baaridest kostub vali muusika hommikuni. Ühtlasi on Las Americases puhkamas ka palju lastega peresid, sest näiteks Las Americases on väga palju laste mänguväljakuid, kus aega veeta, erinevad rannad, kus päeva veeta, väga palju erivaid kohvikuid, restorane, poode ja ostukeskusi. Kui sulle meeldib melu, siis vali sihtkohaks Playa de Las Americas.

Candelaria väikelinn

Candelaria on armas mereäärne väikelinn Las Americasest Santa Cruzi poole sõita. Jaluta mööda rannaäärt, külasta Candelaria kirikut ning naudi kohvi ja jäätist rannaäärses kohvikus.

Bollullo rand

Bollullo rand on 10-minutilise autosõidu kaugusel Puerto de la Cruzist. Sinna pääseb vaid autoga mööda väga kitsast mägiteed. Kui auto juhtub vastu sõitma, siis tuleb leida lahendus, kuidas teineteisest möödute. Päris närvekõditav ja väga lahe! Auto saab parkida kaljupealse restorani parklasse (3€ tasu eest) ning mäest alla viib pikk ja looklev jalgtee. Tee on u 10minutit jalutada (saab minna ka koos lastega), vaated on imelised ning rannas saab  mõnusalt lõõgastuda ning ujuda ning nautida vahepala rannakohvikus.

Callao Salvaje, La Caleta jm väikekülad

Las Americase vältijatele ja rahu, vaikuse nautijatele sobivad näiteks Callao Salvaje ja Playa Paraiso asumid Costa Adejes, Las Americasest u 10km kaugusel. Callao Salvajes on palju rendivillasid, seega tasub villades puhkajatel seda kanti kaaluda. Armas rannake, mõnusad restoranid. Ideaalne vaikseks ja rahulikuks puhkuseks. Callao Salvajes elab alaliselt kümmekond eestlast, seega võimalus kohalikke eestlasi kohata on väga suur.

Tenerife lõbustused lastele – Loro park, Siam park ja Aqualand 

Tenerife on suurepärane sihtkoht lastega peredele, sest Tenerifel asub Euroopa parim loomaaed Loro park. Lisaks Loro pargile saab lastega vahva päeva veeta Adejes asuvas Jungle Parki’is, maailma parimaks veepargiks peetavas Siam pargis või Aqualandis, lennujaama lähedal on ka väike Monkey park

MANGUVALJAKUD.EU

Hinnad

Vaat kui hea, et Eestis on hinnad kõrged ja teenused kallid – vähemalt Kanaari saartel ei tunne end vaese Ida-Euroopa turistina, pigem ostujõulise puhkajana, sest hinnad panevad pigem imestama, et Euroopa turismimekas on enamik asju soodsamad kui Eestis. Hinnataset mõjutab peamiselt madalam kaupade maksumäär, sest Kanaari saared asuvad väljaspool Euroopa Liidu maksuterritooriumit ning Kanaari saartel on käibemaksu asemel müügimaks (Sales Tax), mis enamikel kaupadel on 7%.

Kui esmatarbekaubad ja tehnika on eestlase jaoks soodsad, siis alkohol on lausa imeodav. Pudeli veini saab 50 eurosendiga, kallimad veinid on 5-6€, cava‘de hinnad algavad 1€-st. Väga odav on ka rumm ja õlu. Soodsa hinnaga on erinevad kalad ja krevetid, sest Kanaari saared asuvad keset ookeani ja värsket kala leiab enamike restoranide menüüdest. Värsked hiidkrevetid maksavad poes 7-9€/kilo. Bensiiniliiter maksab alla 1€. Seega jah, Tenerifel on kaupade ja teenuste hinnad odavamad kui Eestis.

Restoranid

Restoranide hinnatase on võrdväärne Eesti söögikohtadega. Restoranis tasub maitsta kohalikku jänest, hiidkrevette ja värsket ookeani kala, kanaari kartulit, erinevaid tapaseid (traditsioonilised Hispaania suupisted). Paljudes kohtades lisatakse arvele söödud leib-sai. Kontrolli alati restoranide (ja ka poe) arvet, sest hispaanlased on väga osavad “eksima” ja üldjuhul ikka restorani või poe kasuks.

Mõned restorani soovitused, mille külastuskogemus oli väga hea: La Pimentera Masca külas, La Romantica Callao Salvaje külas, Sansibar Callao Salvaje külas, Imperial Tai-Pan Playa de Las Americase kuurortis, La Duquesa La Orototava külas.

Shoppamine

Shoppajatele on Tenerife suurepärane ostlemise koht. Tenerifel on esindatud enamik Hispaania tuntud brände – Zara, Mango, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Springfield, Desigual jms. Mango ja Zara austajatele infoks, et Costa Adejes asub Mango outlet, kust leiab väga soodsa hinnaga Mango rõivaid, Las Americases asuvas Zara poes on hinnad soodsamad kui Eestis. Desiguali fännide rõõmuks leiab Desiguali tooteid väga paljudest poodidest ning hinnad on jällegi tunduvalt soodsamalt kui Eestis.

Internet

Juhul kui soovid reisil kasutada interneti, siis tasub uurida oma Eesti mobiilioperaatorilt (rändlus)pakettide kohta, kuna tänu EL-i „ rändle nagu kodus eeskirjade tõttu on nüüdsest mobiilne internet reisides väga soodne. Uuri kindlasti enne reisi, kui suur maht on reisil olles paketi hinna sees.

Paljudes kohvikutes ja restoranides on Wi-Fi olemas, ent võib olla suhteliselt aeglane ja ebastabiilne, sama lugu on hotellis oleva netiühendusega.

Tenerife Kompass

Neile, kes eelistaksid eesti keelseid ekskursioone ja saada kohapeal infot emakeeles, siis Tenerifel on mitmeid eestlaste peetavaid ekskursioonibüroosid. Üks tuntumaid neist on Kompass. Kompassil on vägagi sisukas veebileht, kus leiab Tenerife kohta kogu vajaliku info eesti keeles. Kompass ei ole ainult ekskursioonibüroo keset Tenerife turismimekat, vaid sealse Eesti kogukonna keskpunkt. Kompassist kirjutas ka Mart Normet oma raamatus “Minu Tenerife”, samuti on Kompassi tegijatest ja tegemistest kajastatud Eesti ajakirjanduses. Vaata lähemalt siit: tenerifekompass.com.

Putukad

Eestis saabuvad soojade ilmadega tüütud sääsed, parmud ja muud putukad, kes siin siis terve suve end mõnusalt tunnevad. Kanaari saared on ses suhtes hea sihtkoht, et sääski, parme ega muid tüütuid putukaid seal ei kohta. Istud terrassil või kohvikus ja naudid õhtut ilma igasuguse sääsetõrjevahendita. Tenerifel ei kohta mürgiseid ämblikke, madusid ega muid hirmuäratavaid isendeid. Legendi järgi pidi sealses looduses vaid jänes ringi jooksma.

Hotellisoovitused:

Villa Tagoro – apartmenthotell Costa Adejes, kus saab valida ka “kõik hinnas” paketi, söögi- ja joogivalik on suur ja söök väga maitsev. Asub kiirteest mäe pool, ent rannapromenaad, jalutustänavad, rand ja Aqualand on 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel.

Villas Fañabé & Bahía Suites – hea apartmenthotell Costa Adejes, võimalik valida “kõik hinnas” pakett. Söögivalik väiksem kui Tagoros, ent söök väga maitsev ja joogivalik piisav. Kaunis rand ja rannapromenaad on väga lähedal.

GF Isabel – hea asukoht, väga lapsesõbralik hotell. Fañabe rand on 600 meetri kaugusele.

H10 Costa Adeje Palace – luksuslik hotell Costa Adeje ranna lähedal hommiku- ja õhtusöögiga. 

Iberostar Las Dallas – väga mõnus suur hotellikompleks suurepärases asukohas. Kõik hinnas pakett. 

Hard Rock Hotel Tenerife – väga luksuslik ja vinge ketihotell Hard Rock asub Playa Paraiso südames. Mõnus keskus, kus veeta rahulik ja nauditav perepuhkus. Suurepärased ajaveetmise võimalused ning meelelahutusprogramm. Väike rand 5-minutilise jalutuskõigu kaugusel.

Ocean View Apartment Callao Salvaje – mõnus 2-magamistoaga apartment  läbi 3 korruse, hea valik perega või sõpradega puhkamiseks. Kui plaanis on liigelda rendiautoga, siis suurepärane valik. Callao Salvaje küla on suhteliselt väike, kuid kohvikud ja poed on väga lähedal. Rand vaid 100m.

Kui satud Puerto de la Cruzi (seal asub maailma üks suurimaid teemaparke Loro Park), siis mõnus spaahotell Hotel Spa La Quinta Park Suites imekauni vaatega asub Santa Ursulas. Hea idee on külastada Tenerife looderannikut ning veeta seal 1-2 ööd. Arvesta, et ilm on siinkandis paar kraadi jahedam kui Tenerife lõunaosas.

Fotojäädvustused Tenerifelt

Santa Ursula

Vaade Puerto de la Cruzile Santa Ursulast

Callao Salvaje villad

Callao Salvaje villad

Teide tipp

Teide tipp

Tenerife mägikülad

Kevadine Tenerife mägiküla – viinamarjaistandus

Tenerife kevad - kartulipanek

Tenerife kevad – kartuli mahapanek

Tenerife mägikülad

Tenerife mägikülad

Los Gigantes

Los Gigantese rannik

Tenerife kevad

Tenerife kevad – õitsvad mandlipuud

Tenerife värvilised majad

Tenerife värvilised majad

Teide mäel

Teide mägitee

Tenerife mägiküla

Tenerife mägiküla

Mägede nautlejad

Mägede nautlejad

La Orotava

La Orotava

Teide mäel

Teide teed

Teide teed

Teide mäel

Teide

Teide tipp

Teide tipp

Udune teide

Muutlik ilmastik – udune Teide

Mägitee Masca külla

Mägitee Masca külla

Vaade Masca küla restoranist

Vaade Masca küla restoranist

Masca küla

Masca küla

Callao Salvaje küla

Callao Salvaje küla – tüüpiline väikelinn

Allikad ja lisainfo Tenerife kohta: Blogi, Tenerifesiesta.com, Wikipedia

[fbcomments]