Põhja-Itaaliat avastama: Bergamo, Garda ja Como järv

Autor  |  0 kommentaari

Soodsad lennupiletid ahvatlevad paljusid ette võtma reise maailma erinevatesse paikadesse. Kevad ja varasuvi on aga suurepärane aeg külastada Lõuna-Euroopat, mil õhutemperatuurid on juba mõnusalt soojad – Itaalia oma imelise itaalia köögi ning maaliliste vaadetega, Hispaania soodsate hindadega ning kauni rannikuga, Horvaatia imelise loodusega, Kreeka kaunite saartega. Nimekiri on pikk ning valik suur. Kes aga loodab tõeliselt soodsatele lennupiletitele, siis odavlennufirma Ryanair võib tõepoolest varajasi ostjaid odavate piletitega üllatada. Jaanuaris ostes maksab näiteks Tallinn-Bergamo (Milaano) otselennu pilet ca 58€ (edasi-tagasi), Tallinn-Barcelona ca 100€. Lisaks Ryanairile lendab Põhja-Itaaliasse Malpensasse (Milaanost ca 55km) ka odavlennufirma Easyjet (piletid al 35€ suund).

Elustilist on külastanud mitmeid kordi Põhja-Itaaliat, kus kirjeldamatu mulje jätavad Bergamo vanalinn, Garda järve ümbrus ning Como järve pisikesed linnakesed. Majutuse leidsime booking.com kaudu (allpool lisatud ka mõned soovitused).

 

Kuidas soodsalt kohale lennata?

Ryanair pakub otselende Tallinnast Bergamosse (50km Milaanost), Easyjet Malpensasse. Hinnad algavad 35€-st ning otselend kestab 3h. Ryanairi lennud väljuvad Tallinnast õhtul 21:30, seega jõuab lend Bergamosse keskööks (kohaliku aja järgi) ning kui ei ole tahtmist kohe edasi liikuda, siis peaks ööbima mõnes lähedal asuvas hotellis. Ses osas ei ole probleemi, sest üle tee (ca 1.3km jalutamist) asub uus ja korralik hotell NH Orio Al Serio, soodsamat majutust leiab ka paari kilomeetri kaugusel Bergamost, näiteks hotell 57 Reshotel Orio.

Easyjeti lennugraafik on veidi parem. Sinnalend toimub päevasel ajal ning tagasilend hommikusel ajal. Seega jõuab Malpensasse lennates veel pool päeva kaunist Põhja-Itaaliat avastada. Malpsensa lennujaama lähedal asub hea soodne Cardano Hotel Malpensa, samas leiab lennujaama lähiümbruses mitmeid hotelle, kus enne hommikust lendu peatuda. 

 

Autorent

Bergamo ja Malpensa lennujaamadest saab lihtsalt ja soodsalt rentida auto. Varakult ette tellides on hinnad soodsad, alates 16€/ööpäev. Vaata näiteks Goldcar või Europcar, aga lennujaamas leiab ka teisi rendiautofirmasid. Negatiivset kogemust rendiautoga olnud ei ole, seega ei oska ka plusse-miinuseid erinevate rendifirmade puhul välja tuua. Tuleb olla hoolas, küsida üle kindlustustingimused (võimalusel vali omavastutuseta täiskindlustus), teha vajadusel autost pildid auto kättesaamisel, samuti uuri alati maksetingimusi. Näiteks peab kasutama juhina registreeritud isiku krediitkaarti, osad rendifirmad aktsepteerivad ainult krediitkaardi funktsiooniga kaarte, see tähendab, et kaardil ei tohi olla deebetkaardi funktsiooni jne. Enne kohale jõudmist uuri, kus asub rendiauto kontor ning kuidas saab auto kätte. Kui tegemist ei ole kõrghooajaga ning jõuad lennujaama päevasel ajal, siis saad auto rentida ka kohale minnes.

 

Põhja-Itaalia vaatamisväärsused

Kui oled kohale jõudnud, siis valikut edasi liikumiseks ja Põhja-Itaalia avastamiseks on mitmeid. Lõuna poole jääb suurlinn Milaano, mis pakub soodsaid shoppamisvõimalusi, ida poole jääb tutvustamist mittevajav Veneetsia, Bergamost ja Malpensast kiviviske kaugusel asuvad maailmakuulsad järved – Como järv ning Garda järv

 

Bergamo

Bergamo tundub esmapilgul tavaline 120 000 elanikuga Itaalia väikelinn, kuid Bergamo on külastamist väärt. Bergamo linn jaguneb kaheks osaks: Bergamo Alta ehk Üla-Bergamo mäe otsas kesk- ja renessansiaegse vanalinnaga ning moodne Bergamo Bassa ehk All-Bergamo selle all. Kahte linnaosa ühendab lisaks käänulisele tänavale ka köisraudtee, millega saab all-linnast üles mäkke. Tagasi linna suundudes tasub teha üks mõnus jalutuskäik, sest vaated linnale on kaunid.

bergamo vanalinn pohja itaalia by Eric Hossinger

Bergamo vanalinn (foto: Eric Hossinger)

bergamo linn vaade bergamo vanalinnast

Vaade Bergamo linnale

Hea võimalus enne lendu või lennuvahelisel ajal on aega parajaks teha lennujaamast üle tee asuvas kaubanduskeskus Orio, kus leiab üle 200 poe, nende seas ka paljud eestlastele tuntud brändid.

Hotellisoovitused Bergamos:

NH Orio Al Serio (lennujaamast üle tee asuv uus hotell, al 103€/öö)

57 Reshotel Orio (lennujaamast jalutuskäigu kaugusel asuv soodne hotell, al 65€/öö)

Winter Garden Bergamo Airport (lennujaamast autosõidu kaugusel, al 79€/öö)

 

Garda järv

Bergamost 78km ja Malpensast 176km ida poole jääb Garda järv (Lago di Garda). Garda järve pindala on 370 km2. Järves on viis suurt saart: Garda, San Biagio, dell’Olivo, Sogno ja Trimelone saar, kõik idakalda põhjaosas. Garda saar on kõige suurem. Lisaks on järves arvukalt väikseid saari. Järve põhjaosa on kitsas ja sügav, mägedest ümbritsetud.

Soodsa kliima ja kauni maastiku tõttu on Garda ümbrus, eriti selle mägine läänekallas (niinimetatud Brescia Riviera), turismi- ja kuurortpiirkond. Kui järve idakaldalt avanevad suurepärased vaated, siis läänekallas on peamiselt tunnelite päralt. Piirkond on tuntud oma viinamarja- ja oliiviistanduste, sidrunipuude ja magnooliate poolest.

desenzano del garda jarv itaalia_1

Desenzano del Garda

desenzano del garda jarv_1

Desenzano del Garda

Pohja Itaalia Como ja Garda Deselzano del Garda

Desenzano del Garda

Pohja Itaalia Como ja Garda Deselzano del Garda

Desenzano del Garda

Salo Garda jarv pohja-itaalia_1

Salo

Garda järve ääres asub suurel hulgal hotelle ja väikelinnu. Meie külastasime Desenzano di Garda, Salo ja Sirmione linnakest, mida on tuntud läbi aegade heleda vee tõttu ning mis ulatub Garda järvele 4 km pikkuse kitsa poolsaarena. Kõik need linnad olid jalgsi avastatavad.

sirmione pohja itaalia

Sirmione (foto:hotelbenaco.net)

Perega Itaaliat külastades tasub külastada Garda järve ääres asuvat Gardaland teemaparki (hind al 55€/in).

Hotellisoovitused Garda järve ääres:

Hotel Salo du Parc (suurepärase hommikusöögiga hotell otse Garda järve kaldal, hind al 250€/öö)

Piroscafo Desenzano del Garda

Estee Hotel

Hotel Vittorio (super asukoht Deselzano del Garda kesklinnas, hea nautida õhtumelu, hind al 100€/öö)

 

Como järv

Como järv asub Bergamost 40km ja Malpensast 76km. Garda järve äärest Como järve (Lago di Como) äärde on ca 134km (ca 2h autosõitu).

Hargikujulise järve uhkuseks on maalilised mäed ning jõukad linnad Como ja Lecco. Juba sajandeid on Como ümbrus meelitanud ligi turiste ja suvitajaid. Järve põhjaosa rannik on hõredama asustusega kui lõunaosa rannik. Järve pindala 146 km², suuruselt Itaalia kolmas järv peale Garda ja Maggiore järve. Samuti on Como üks Euroopa sügavamaid järvi.

Imelised linnad Como ääres on Varenna, Bellagio ja Menaggio. Neid ja lisaks muid Como äärseid linnasid saab avastada praamiga, mis liigub paljude väikelinnade vahel. Praamid liiguvad linnade vahel terve päeva, sõit Varennast Bellagiosse kestab 15-30minutit (pilet ca 9€). Täpse info Como praamiliikluse ja hindade kohta leiad nende ametlikult lehelt

Varenna linnas tasub avastada selle kaunist vanalinna, Villa Monastero kaunist aeda (pilet 5€), nautida einet Varenna keskväljakul ning teha praamisõit mõnda lähedalasuvasse linna, sest vaade Como järvelt väikelinnadele on väga kaunis.

Varenna vaatamisvaarsused Pohja Itaalia Como Garda

Villa Monastero Varennas

Varenna vaatamisvaarsused Pohja Itaalia Como

Varenna

Varenna vaatamisvaarsused Pohja Itaalia Como kohvik

Varenna

Varenna vaatamisvaarsused Pohja Itaalia Como Bellagio praam

Vaade Varennale praamisõidult

Külastamise ka Como järve ääres asuvat Bellagio linna, mis oma kitsaste tänavate ja imeliste järve vaadetega kindlasti meid veel tagasi kutsub. Koht on olnud ammu tuntud tänu oma asukohale Y-tähe kujuõlise Como järve (tuntud ka nimega Lario järv) kolme haru ristumiskohas. Bellagio asub järve kahte lõunapoolset haru eraldava poolsaare tipus ja Bellagiost paistavad ära ka üle järve põhja pool asuvad Alpid.

Como jarv pohja itaalias

Como järv (foto: Wikipedia)

bellagio como jarv pohja itaalia copy_1

Bellagio väikelinn Como järve ääres

bellagio tanavad como jarv pohja itaalia

Bellagio väikelinna tänavad

Como järv on olnud ajalooliselt rikaste ja kuulsate puhkuse paik, kus näeb uhkeid villasid ka tänapäeval. Aga see fakt ei pane ka imestama, sest Como järve kaldalt avanevad imelised vaated Alpidele ja ümbruskonnale. Järveäärsed väikelinnad on koht, kus veedaks mitmedki päevad. Como ääres peatudes tuleb aga arvestada, et ööbimise hinnad algavad 100€/öö, pigem tuleks arvestada 150€-200€/öö, kui soovid ööbida mõnes armsas linnakeses järve ääres.

Hotellisoovitused Bellagios Como järve ääres:

Excelsior Splendide

Albergo Ristorante Silvio

HLL Hotel Lungolago Lecco (soodsam 4* hotell Como ääres Lecco linnas järve ääres)

 

Milaano

Milaano on Itaalia jõukaim linn, vana siiditööstuslinn, mis koondab nüüdseks kokku maailmakuulsad tekstiili- ja moetööstuse ettevõtted nagu Giorgio Armani, Dolce & Gabbana, Prada, Versace. Seetõttu on Milaano suurepärane koht shoppamiseks, sest lisaks kõrgmoebrändidele on esindatud ka enamik kiirmoebrände. 

Milaanos on palju kirikuid ja katedraale, külasta kindlasti tuntud vaatamisväärsusi nagu Duomo di Milano (ja selle katuseterrasse), Castello SforzescoIl Cenacolo.

Duomo di Milaano katedraali kõrval asub Galleria Vittorio Emanuele II, mis oma kauni arhitektuuri ja galeriiga pakub lisaks ostlemisvõimalusele ka silmailu. 

Duomo di Milano katedraal Milaanos 

Galleria Vittorio Emanuele II Milaanos

 

Itaalia köök ja itaalia vein

Itaalia köök ei vaja ilmselt tutvustamist. Kindlasti tasub proovida kõike, mis proovimist väärt – itaalia pizza, pasta, antipasto, espresso ja muidugi itaalia vein. Kindlasti ei tasu eeldada, et kõik söögikohad imelist maitsenaudingut pakuvad, seega tasub enne söögikohtade ja restoranide osas eeltööd teha, kui on soov õiget itaalia maitset saada tunda. Restoraniarved sisaldavad tihti 10–15% teenindustasu.

Itaalias ei peeta veini alkoholiks, see on nende jaoks nagu toit ja pahandatakse väga kui keegi sellest purju jääb. Alkoholi müüakse 24 tundi ööpäevas.

Põhja-Itaaliasse tasub minna vähemalt nädalaks, kuid piisab ka ühest pikast nädalalõpust, et avastada neid maalilisi vaateid järvede kallastelt ning imearmsaid Itaalia väikelinnasid oma kitsaste tänavate ning ajalooliste vaatamisväärsustega. 

[fbcomments]