Parimad marja- ja seenekohad üle Eesti
See on ammutuntud tõde, et kõige paremini maitsevad omakorjatud metsaannid. Eestis on metsi palju, seega on lihtne üles leida ka marja- ja seenepaigad. Siiski on rikkaliku korjamiskoha leidmine pigem õnneasi ning hea meelega oma salapaiku teistega ei jagata. Enne kui hakkad samme metsa poole seadma, vaata üle ka alljärgnevad kohad!
Tavapäraselt käiakse metsas maasikal, vaarikal ja mustikal. Aga eestlaste lemmikmarjad on ka murakad, pohlad ja jõhvikad. Kõik need on maitsvad nii kohe süües, kui hoidistades. Perenaistel retseptidest juba puudu ei tule! Seentest on enimhinnatud kukeseened, seda nii hea maitse kui omapärase välimuse tõttu. Koorekaste nendest kollastest kaunitaridest koos värskete kartulitega on üks parimaid suviseid roogi üldse! Kukeseeni on kõige lihtsam leida Lõuna-Eestist ja Saaremaalt. Samuti maitsevad suurepäraselt puravikud, riisikad, sirmikud ja võiseened. Metsavaikuses sammuda on ühtviisi mõnus nii üksi kui kaaslasega, kuid minna võib ka suurema seltskonnaga. Pakutakse ka seeneretki, kus kogenud juhendaja kaasabil õpitakse seeni tundma ja määrama.
Põhja-Eesti
Oandu taimetarga rada on kui looduslik botaanikaaed. Sügisel kasvab raja äärde vabaõhu-seenenäitus, kus saab näha kuni 60 liiki seeni.
Paukjärve loodusrada on hästi tuntud suurepäraste mustika-, pohla- ja kukeseenekohtade poolest.
Lõuna-Eesti
Esimesed jõhvikakorjamise maailmameistrivõistlused toimusid Emajõe Suursoos, nii et selle koha võiksid kõrva taha panna kõik jõhvikasõbrad.
Järvselja ürgmetsa loodusõpperada on huviliste seas tuntud oma suurepäraste mustikakohtadega.
Kuid samuti tasub külastada kauni loodusega Vapramäe – Vellavere – Vitipalu matkaradu.
Saared
Meie suurim saar Saaremaa on kuulus oma seene- ja marjakohtade poolest.
Retked koos juhendajaga
Soomaa seeneretked
Soomaa jõhvikamatk
Loodusmatk „Metsmarjad”
Loodusmatk “Avasta Noarootsi – tervis ja ilu taimedest”
RMK on kokku pannud väärt nimekirja parimatest seene- ja marjakohtadest üle Eesti.
Tähtis teada
Mida kaasa võtta?
Kui lähed metsa omal käel, veendu, et kaasas oleksid vihmakeep, veekindlad jalanõud, täislaetud akuga telefon (hea kui sellel oleks ka kompassirakendus või võta kaasa päris kompass), laetud akupank ja sääsetõrjevahend. Puugihammustuste vältimiseks kanna heledat, pikkade varrukatega riietust, püksisääred tuleks toppida sokkide või kummikute sisse.
Mida korjata ja mida mitte?
Eesti metsades on külluslikult erinevaid söögiseeni, kuid võib välimus võib petta. Kui vähegi kahtled, jäta seen korjamata. Kasulik on enne metsaminekut ära teha kodutöö ja tutvuda meie metsades kasvavate söödavate seente ja marjadega.
Kuhu mitte minna?
Kaitseväe harjutusaladel ja nende läheduses liikudes tuleb turvalisuse huvides jälgida liikumispiiranguid ja ohutusnõudeid. Selliste alade piirid on tähistatud valge-punase- või kollase-punasetriibuliste postidega. Igale postile on märgitud must nool, mis näitab, millisesse suunda jääb harjutusväli.
Kui juhtub, et metsas hätta jääd või ära eksid, siis helista numbrile 112.
Allikas: puhkaeestis.ee