20 tujutõstvat tegevust, mida teha talvel

Autor  |  0 kommentaari

Kuigi talv algab ametlikult iga aasta 21. või 22. detsembril poeb lumeootus põue juba detsembri algul, mil pühademeeleolu ja jõulusagin toovad pimedasse sügistalvisesse aega valgust, ootusärevust ja rõõmu. Justkui tasakaalustamaks jõuluaegset kiiret saginat on loodus viimastel päevadel muutunud nii rahulikuks ja hakanud näitama oma talvisemat poolt. 

Talvine Eestimaa on muudest aastaaegadest nii erinev – kogu loodus, kõik lõhnad ja hääled on nii erilised. See aeg aastast, kui värske kohev lumi katab maad või kui pakane maalib akendele jäälilli ja raputab puuoksad härmatist täis, muutes meie kauni kodumaa justkui talve võlumaaks, paneb meid otsima võimalusi nautida karget õhku, vähest päevavalgust, pimedaid talveõhtuid ja looduseilu erineval moel. 

Mida teha talvel, kui õues paugub pakane või sajab lund? Mida teha õues pimedatel talveõhtutel, kui päevavalgust on nii vähe, et päeval õue ei jõudnudki? Mis on need tegevused, mille pärast me ootame ja armastame talve, mis teevad meil tuju rõõmsaks, hinge soojaks, põsed punaseks ja panevad silmad särama?

Elustilist lasi fantaasial lennata ning siin ongi 20 tujutõstvat tegevust talveajaks.

 

Puhu seebimulle

Kas oled märganud, kui õnnelikuks muutuvad lapsed, kui anda neile kätte seebimullitaja?

Leia endas üles lapsemeelsus ja proovi külmal päikeselisel talvepäeval seebimulle puhuda. Usu mind, sa satuksid sellega justkui kuhugi võlumaailma. Seebimullid maanduvad pehmele lumele, jäätuvad ära ja tekitavad seejärel mulje justkui nad oleksid klaasist.

Peatu hetkeks ja vaata seda maagilist hetke, mil seebimull jäätub! 

Jäätunud seebimull.

Jäätunud seebimull. Foto: distractify.com

Naudi uisumatka rabalaugastel

Päikeselisel talvepäeval liuelda otsejoones sillerdavatel rabalaugastel, vaikus ning see tunne, mis sind uisutades valdab – elamus on garanteeritud! 

Uisumatk sõltub väga ilmast, sest jää peab olema lumetu ja sile. Kui sellist jääd kusagil tekib, siis peab tegutsema kiiresti, sest ilm võib muutuda. Seega tasub silma peal hoida juhendatud uisumatkade korraldajatel: Seiklusfirma 360 kraadi ning Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus

Kui lähed omapäi seiklusi otsima, siis kindlasti enne jääle minekut kontrolli jää paksust, tee seda ka korduvalt jääd avastades ning kaasas on sul alati vähemalt üks sõber ja päästevahendid! 

Suuremaid rabalaukaid leidub paljudes rabades, sobivaid olusid võib tekkida kusiganes. Valiku kaunitest matkaradadest leiad: 55-kaunist-matkarada.

Uisumatk rabalaugastel. Foto: korvemaa.ee

Pildista jää- ja lume meistriteoseid

Loodus pakub külmaga imelisi vaatemänge. Eriti kaunid vaatepildid tekitavad üheskoos pakane, tuul ja vesi.

Kui ilm läheb järsult külmaks pane soojalt riidesse, haara kaamera ning saa osa Eestimaa looduse ilust. Sellistel kaunitel talvepäevadel jäätub loodus kiiresti talviseks võlumaaks pakkudes sillerdavas päikeses tõelist silmailu.

Kaunid ja meeldejäävad hetked garanteeritud!

Rohuküla sadama jäätunud pink. Foto: Egon Kässer

Ehita lumekoobas või hoopis terve lumelinn

Kas mäletad veel talvi lapsepõlvest, kui hanged olid nii suured, et nendest sai korralikku koopa ehitada, kuhu oli hea peitu pugeda või kui suur sündmus oli sõpradega üheskoos lumelinna ehitamine? 

Lumest ehitamiseks vajad sa natuke fantaasiat mõtlemaks välja oma lumeskulptuur, palju lund, häid kambajõmme, sooje riideid, vajalikke tööriistu (labidad, kirved, redelid, kastekannud, aerosoolid jms), soojendavat teed, head tuju ja taaskord lapsemeelsust.

Ühistes tegemistes peitub suur jõud!

Lumelinn Schnelli tiigi ääres. Foto: postimees.ee

Suusata, suusata, suusata!

Kes kord on suusapisikust tabada saanud, ei sel enam pääsu pole. Ükskõik, kas sa harrastad “Veerpalu klassikalist” või uisutehnikat, suusapisik tuleb sinusse igal talvel järjekindlalt esimeste lumehelvestega tagasi, ja nii võidki sa ennast leida esimestel talvepäevadel 800 meetrise kunstlume peal rahvasportlaste seas ringe suusatamas.

Ja kuigi meil pole kõrguvaid mägesid, on meil siiski pisikesed mäed ning kõikide lumelaudurite ja mäesuusasõprade rõõmuks käib lumetootmine igal võimalusel täie hooga. 

Pöidlad pihku, et talveilma jaguks! 

Väike-Munamäe Suusakeskus. Foto: munakas.ee

Mine tõukekelgumatkale

Tõukekelgusõit on paljudele nostalgia lapsepõlvest! Kes siis ei mäletaks Soome kelku – muudkui lükkad ühe jalaga hoogu ja teisega seisad kelgujalasel – nii lihtne, nii lõbus ja nii nauditav.

Viimastel aastatel on tõukekelgumatkad kogunud populaarsust ning tõukekelk läbinud suure muutuse ja saanud kaasaegse väljanägemise. Tõukekelgumatk on mõnus talvine elamus nii järvejääl kui ka metsaradadel. Mõnusale talvematkale paneb mõnusa punkti soe tee ja kuum saun.

Tõukekelgumatku korraldavad: Matkajuht.ee, Loodusturism.ee, Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus.

Tõukekelgumatk Pühajärve jääl

Tõukekelgumatk Pühajärve jääl. Foto: Kalmer Lehepuu

Avasta Tallinna Vanalinna

Kui värske kohev lumi katab viilkatuseid ja küünlad heidavad munakivisillutisega tänavatele võbelevat kuma, sarnaneb Tallinna keskaegne vanalinn talvemuinasjutuga. Kuigi ööd on pikad ja pimedad, on just talv see aeg, mil Tallinn on kõige lummavam. 

Jõulukuul hõljuvad üle Raekoja platsi vürtsikas glögilõhn, ninna tungivad ka jõuluprae ja piparkoogi lõhnad. Kalorite maharaputamiseks võib teha pikema jalutuskäigu käänulistel munakivitänavatel. 

Euroopa kauneim jõuluturg, martsipanimuuseum, piparkoogiskulptuurid ja salapärased käsitöökojad vajavad avastamist. Lastele on vanalinn oma käänuliste ja kajavate tänavate, punaste kivikatuste, salapäraste tagahoovide ja müüride ning tornidega nagu muinasjutumaa. Pärast jalutuskäiku vanalinnas, jõuluturu ja kohvikute külastamist võib minna uisutama vanalinna uisuplatsile. 

Valitsegu väljas sügisene rõskus või sadagu laia lund – Tallinna vanalinn kiirgab alati soojust, valgust ja positiivset energiat!  

Tallinna jõuluturg. Foto: photorator.com

Hüppa jääauku

Sa ei pea olema talisupleja, et hüpata talvel jääauku. Kõigepealt mõnuled kuumas saunas, siis jooksed jääauku ning seejärel sauna tagasi.

Pane müts pähe ja hoia jalad saunast jääauku minnes soojas, siis ei hakka nii külm. Ja pane kindad kätte, siis ei torgi teravad jäätükid su käsi. 

Ning kindlasti võta kaasa julgustav sõber, kuna august võib olla libe välja ronida, siis on sõbra käsi heaks toeks.

Pärast jääaugus käimist torgib su keha justkui nõeltega ning enesetunne on värske, adrenaliinirikas ja meeleolukas. Talisuplus tekitab suurepärast heaolutunnet, toodab organismile ergutavaid hormoone ja ergastab mõttetegevust.

Keha tänab!

Hüppa jääauku. Foto: Urmas Saard

Uisuta nii graatsiliselt kui suudad

Nii looduslikku jääd kui ka valgustatud ja hooldatud uisuväljakuid leidub meie väikesel Eestimaal talvisel ajal mitmel pool.

Sile jää, rõõmukilked ja naer, meeleolukas muusika, soe kohvik, kus vahepeal istudes ennast soojendada – leia vaid lähim uisuväljak ning võta enda jaoks ka kõige keerulisemaid uisupoognaid nii nõtkelt ja kergelt kui suudad.

Tunned, kui graatsiline sa oled!

Uisutamine on ka romantiline. Foto: Harju Uisuplats

Kelguta nii, nagu oleks lõputu vastlapäev

Lume saabudes võta lapsed kaasa ja kelgutage nii, nagu oleks üks lõputu vastlapäev. Hea tuju, laste kilked ja punased põsed garanteeritud!

Kelgutamine on vanim ja väga lõbus talvine harrastus!

Kelgutamine on lõbus. Foto: istockphoto.com

Mine linnakärast eemale ja külasta kelgukoeri

Kui oled suur loomasõber ja soovid meeldejäävat elamust, siis sobib selleks hästi kelgukoerte talu külastus. Kelgukoerad on armsad ja truud seltsilised ning selleks ei pea minema Lapimaale, et tutvuda nende eluga. Kelgukoerte talusid külastades saad tutvuda siberi huskyde ja malamuutide ning teiste talus elavate loomadega. Võimalik on minna koertega jalgsimatkale või lumisel ajal ka rakendisõidule.

Kelgukoerarakendiga sõitmine on omaette elamus ja neil, kes koeri ega külma ei karda, tasub see meelelahutus kindlasti järele proovida. Kelgu vedamine ei ole koerte jaoks sunnitud tegevus – kelgukoerad armastavad vedada, jooksmine on nende elu ning nad ootavad seda suure entusiasmiga.

Kelgukoerte eluga saab tutvuda Huskypargis ja Paasiku Koertemõisas.

Rõõmsad kelgukoerad poevad südamesse ja teevad tuju veelgi paremaks!

Kelgukoerad. Foto: puhkaeestis.ee

Tee lumeingleid

Viska ennast lume sisse selili, liiguta käsi üles-alla, seejärel tule ettevaatlikult püsti ning märkadki lumel kaunist lumeinglit. 

Kas tunned, kuidas õnnetunne põue poeb? Või on see inglite lähedus, mis sooja annab? 

Lumeingel. Foto: irishtimes.ie

Tee talvine piknik

Suvel sööme me igal võimalusel õues. Proovi seda teha ka ilusal lumisel päikesepaistelisel talvepäeval.

Riietu kihiliselt piisavalt soojalt, kotti pane lisapaar sooje sokke. Kui on päikesepaisteline päev, siis ära unusta ka päikeseprille. Võta kaasa termos sooja kakao või teega, midagi söögipoolist, mida on hea sõrmede vahel süüa või lõkkel küpsetada. Lisaks tekk, fotokaamera, tikud, paar puuhalgu, väike kilekott prügi jaoks, ja lumine piknik võibki alata. 

Paaritunnine piknik talvises metsas tekitab mõnusa tunde, paneb põsed punetama ja silmad särama! Ja kvaliteetaeg kallima, sõbra või perega on garanteeritud! 

Talvine piknik. Foto: www.pinterest.com

Toida linde

Me oleme harjunud, et talvel aknast välja vaadates märkame akna taga sädistamas tihaseid ja varblaseid. Kui külmad on saabunud ja maa on jäätunud, on aeg hakata neid väikseid linde toitma. 

Et oma aias võimalikult paljusid erinevaid linnuliike näha, peab toidumajas pakutav toit olema mitmekesine. Kõige tavalisem talvine lisatoit on väikestele värvulistele pekk ning päevalilleseemned, kuid hästi sobivad ka näiteks rasv, maapähklid, kaerahelbed, hirss.

Oluline on linde toita regulaarselt ehk iga päev ja enam-vähem samal kellaajal, kuna linnud õpivad kiiresti ära, millisest toitmiskohast ning millisel kellaajal toitu saab. Ja kõige olulisem on lindude toitmise juures jälgida, et kui linde on hakatud toitma, siis ei tohi seda pooleli jätta, kuna linnud harjuvad lisatoiduga kergesti ära, ja kui ühel talvepäeval peaks lisatoit neil kaduma, siis ei oska nad karmides talvistes tingimustes endale enam ise toitu leida, ja nad hukkuvad. Lindude toitmise ABC kohta loe siit!

Talv on lindude aitamise aeg! 

toida linde

Toida linde. Foto: allbirdcage.com

Sõida jalgrattaga

Lumi on maas, aga sina kibeled ikka rattaga sõitma. Ei  tasu ennast heidutada külmakartusest, libedatest teedest, kehvemast nähtavusest ja lumest tänavatel. Õige varustuse ja ettevalmistusega on ka talvisel ajal rattasõit väärt kaalumist. Kasulikke juhiseid, kuidas talvine rattasõit endale mugavaks teha, leiad siit!

Talvine rattasõit võib olla nauditav kogemus! 

Talvine rattasõit

Talvine rattasõit. Foto: pinterest.com

Ehita lumememm

Paksu lumevaipa tasub ära kasutada selleks, et natuke lõbutseda. Mis saab talvel olla lõbusam, kui lumememme ehitamine?

Lase enda loomingulisus valla ning tee üks kõbus lumememm!

Lumememm

Lumememm. Foto: en.amerikanki.com

Külasta loomaaeda

Kui suvel loomaaeda külastades võid avastada, et mitmed loomad on suvesoojuse eest peitu pugenud, siis talvel veedavad nad meelsasti aega väljas. Loomasõpradel tasub kindlasti minna vaatama loomi, kes tunnevad lumest tõelist rõõmu ja püherdavad lumes nii, et kasukad seljas valged. 

Igal pühapäeval detsembri lõpuni saab loomaaias jälgida loomade söötmist koos talitajate selgitustega loomatoitumiskäitumise ja toidueelistuste kohta. Lisainfot ja täpsemad toitmiste kellaajad leiad Tallinna Loomaaia Facebooki-lehelt.

Loomaaias on põnev ka talvel! 

Jääkarud Tallinna loomaaias. Foto: Svetlana Aleksejeva

Mõnule tünnisaunas

Eestlased on saunarahvas. Mis saab olla veel mõnusam, kui külmal talveõhtul hüpata sõpradega tünnisauna.

On pime talveöö, väljas on külm, kuid tünnis on vesi nii mõnusalt kuum, et paneb su naha kipitama ning tunned hetkega, kuidas kiirest elust tingitud pinged su kehast hetkega kaovad.

Boonuseks kvaliteetaeg sõpradega!

Talvel tünnisaunas

Talveõhtu tünnisaunas. Foto: erakogu

Talveõhtutesse too salapära laternamatkaga 

Kui talvisel ajal on päevad nii lühikesed, et õue ei jõua, siis tuleb seiklusi ja salapära otsida pimedal ajal. Kui pimedal ajal tahaks õue matkama minna, siis tasub uurida laternamatkade korraldajatelt, millal ja kus on toimumas järgmine laternamatk.  

Laternamatkad on rännakud, mis ühendavad endast põnevat ekskursiooni, tervislikku liikumist ja imekaunist vaatemängu. Matkade raames külastatakse huvitavaid ja omanäolisi paiku, kuhu enamik inimesi ise tavaliselt ei satu. Matkad on jõukohased kõigile liikuda armastavatele inimestele ning pakuvad lisaks tervislikule vabas õhus toimuvale jalutuskäigule ka giidi vahendusel huvitavaid fakte külastatavate paikade ajaloost ning kujunemisest. Kauni visuaalse efekti ja ajastutruu minevikku rändamise tunde tekitavad valgusallikana kasutatavad vanaaegsed õlilaternad.

Laternamatkad toovad salapärasust talvisesse pimedasse aega!  

Laternamatk. Foto: laternamatkad.ee

Kuulata lume kriuksumist

Lumi on lumi, kuid siiski võib olla nii erinev. Kui värskelt maha sadanud lumi on nii pehme, et lumme astudes on tunne, et sa astud nii kergelt ja vaikselt, siis käreda pakasega lumi kriuksub ja nagiseb meil jalge all.

Kõnnid lumises looduses, väljas on jäiselt külm, pakane näpistab su nina, ümberringi on vaikus, kuid sinu sammud kriuksuvad, kriuks-kriuks…

Kuulata! Millest sa sellisel hetkel mõtled?

Kuulata lume kriuksumist. Foto: thetempest.co

 

Ka aasta pimedaimal ja külmemal ajal on võimalik õues leida põnevaid tegevusi ja meeldejäävaid elamusi. Lustakat talveilma nautimist! 

 

Kasutatud allikad: puhkaeestis.ee, visitestonia.ee, visittallinn.ee.

[fbcomments]