VAATA, mida teeb alkohol sinu kehakaaluga
Alkohol tundub hea võimalus pärast pikka töönädalat lõõgastumiseks ja stressi maandamiseks. Isegi kui võtad mõne hilisõhtuse “uinutaja”, ei mõtle sa kunagi, kuidas alkohol su kehale mõjub. Lisaks oled aasta algusest olnud usin trennis käija ning üritad kaalu alandada, kuid mis see nädalalõpu vein või õlu ikka hullu teeb?
Alkohol on väga kaloririkas jook. Klaas veini sisaldab umbkaudu 150 kalorit, mis on umbes sama palju kui ühes suures muffinis. Uuringud on küll näidanud, et alkoholist saadavad kalorid ei mõju kehakaalule nii halvasti kui süsivesikutest või rasvast tulnud kalorid. Arvatavasti on selle põhjuseks alkoholi kehatemperatuuri tõstev mõju ning osa kaloreid kulub kehatemperatuuri tõstmiseks. Maks eelistab alkoholi põletamist teiste toitainete ees ning näiteks rasvapõletus jääb sel hetkel tahaplaanile. Seepärast, kui on soov kaalust alla võtta, ei ole soovitav alkoholi juua.
Personaaltreener Lucas James on oma veebilehel graafilise joonise abil toonud välja kõik selle, mida alkohol teeb sinu kehakaaluga.
1. Alkohol ja ainevahetus. Keha ei ladesta ega säilita alkoholi, vaid keha töö on alkohol võimalikult kiiresti kehast välja viia. Su maks töötab selle nimel, et keha tarbitavatest mürkidest vabastada ning sel hetkel on rasvade põletamine teisejärguline. Pikema aja jooksul aga tähendab see keharasvumist ning ainevahetuse aeglustumist. Suuremas koguses joodud alkohol ärritab seedesüsteemi ning põhjustab veresuhkru kõikumist. See põhjustab olukorra, kus organism talletab toidust ja joogist saadud energia rasvana siseorganite vahele.
2. Alkohol ja kalorid. 1 grammis alkoholis on 7 kilokalorit. Samas koguses valkudes ja süsivesikutes 4 kcal ning rasvas ainult veidike rohkem – 9 kcal. Seega on alkohol peaaegu võrdväärne rasvaga. Kui toidukoguseid võrrelda, siis on klaas veini võrdväärne näiteks ühe koogitükiga, üks pint õlut on võrdne ühe pizzatükiga ning üks margariita võrdub ühe hamburgeriga.
3. Alkohol ja muud faktorid. Paljud alkoholikokteilid sisaldavad palju kaloreid just seetõttu, et neid on segatud mahla või maitsetoonikuga. Kui oled mõõdukas veinijooja, siis tarbid umbes 2000 kcal kuus enam. See on võrdväärne 141 väiksema jäätisega! Paneb mõtlema?
4. Alkohol ja mõõdukus. Paljud uuringud on näidanud, et regulaarne väikeses koguses alkoholi tarbimine vähendab südame-veresoonkonna haiguste riski, samal ajal kui samad uuringud on näidanud, et suures koguses alkoholi tarbimine suurendab riski neisse haigestuda kõvasti. Seepärast tuleb leida õige piir. Klaas veini päevas usutakse olevat kasulik, kuid rohkem kui kolm juba kahjulik. Kogus sõltub ka soost ning inimesest. On uuringuid, mis on näidanud, et väikese koguse alkoholi positiivne mõju on vaid meestele üle 50 eluaasta. Mõõdukas päevane alkoholikogus on 2 ühikut meestel ehk näiteks 2 õlut päevas ja 1 ühik naistel ehk 1 klaas veini päevas.
5. Alkohol ja kokteilid. Kui sulle meeldivad kokteilid, siis väldi maitsestatud pealisjooke, suhkrut sisaldavaid mahlasid ning jääga mixitud/blenderdatud mahlasid, millele on lisatud näiteks siirupit. Eelista pigem puhast toonikut või värsket mahla. Näiteks sisaldab margariita kokteil 5 korda enam kaloreid kui margariita shot, mis sisaldab 100kcal.
7. Alkohol ja soovitused. Enne õhtust välja minekut söö üks tervislik kõhutäis, siis ei lähe õhtu jooksul kõht tühjaks ning ei teki kiusatusi lisakalorite näol. Joo alkoholijookide vahepeal vett, see aitab sul tarbida vähem alkoholi (sest asendad alkoholi veega). Valmista kodus ette ja varusta end tervislike näksidega, mida öösel koju saabudes või hommikul süüa. Ehk vähendab see kiusatust burgeri järele minna.
8. Alkoholi valikud. Kõige kalorivaesemad joogid on viin soodavee ning sidruniga, light õlu, gin tooniku ja laimiga ning punane vein. Ja seda kõike mõõdukas koguses.
Vaata, kuidas avaldab alkohol mõju sinu kehakaalule:
Allikas: Lifehack.org, erikorgu.ee, www.health.gov.fj