20 erakordset paika maailmas, mida tasub külastada

Autor  |  0 kommentaari

Tänapäeval on võimalik reisida kuhu iganes tänu soodsale lennuliiklusele. Kui otsid uusi reisisihtkohti või ideid, siis siin on 20 erakordset paika maailmas, mida tasub nende unikaalsuse tõttu külastada.

 

1. Belize’i korallrahude ahelikud, Belize

belize

Belize’i korallrahude ahelikud on Austraalia Suure Vallrahu järel suuruselt teine eluskorallide moodustis maailmas ning läänepoolkera pikim korallide ahel. Need ahelikud kulgevad 300 kilomeetri pikkuselt rööbiti Yucatáni poolsaare ning sellel poolsaarel asuva Kesk-Ameerika riigi Belize’i rannikuga. Lisaks korallrahudele kuulub kaitseala hulka ka umbes 450 korallsaart ja kolm maalilise laguuniga atolli ehk rõngassaart. Maailmapärandi konventsiooni erilise kaitse alla kuuluvad seitse siinset mereala, mille pindala on ühtekokku 960 ruutkilomeetrit.

2. Alaska

alaska

Alaska on Ameerika Ühendriikide osariik. Alaska on üks maailma hõredama asustusega alasid, sealne asustustihedus on 0,42 inimest ruutkilomeetri kohta (Eestis 29,8). Täna öeldakse, et Alaskal on olnud kolm suurt palavikku: kullapalavik, musta kulla palavik ja turismipalavik. Kui kullapalaviku võib lõppenuks lugeda ja must kuld toru pidi Alaska põhjaosast lõunasse voolab, siis turismipalavik on täie hooga käimas. Alaska on ka lendurite osariik – lendureid on Alaskal 10 000 ja lennukeid 11 000. Suvel on lendurid aktiivselt hõivatud turistide lõbulendude tegemisega. Lendamine ei ole siin aga ainult lõbuotstarbeline tegevus – paljude asustatud piirkondadega puudub maanteeühendus (muuseas ka pealinna Junauga) ja lihtsaim viis ühenduse pidamiseks on väikelennukid.

3. M’Zab Valley, Alžeeria

MZab-Valley-2

Alžeeria on pindalalt Aafrika suurim riik. M’Zabi orus saab justkui minna ajas tagasi 10ndasse sajandisse, mil elasid ibadistid. Oru viies kindlustatud linnas (ksouris) on säilinud 10. sajandi traditsiooniline elupaik. Linnade arhitektuur on lihtne, funktsionaalne ja täiuslikult keskkonnaga seotud. Siinsete inimeste elulaad eeldas hooajalisi rändeid. Suvel rändasid inimesed nn. “suvelinnadesse”, kus oli “vabam elu” ja majad tugevasti kaitstud. Sinna ehitati vahitorne ja minaretita mošeesid. Oru asustus on avaldanud mõju 20. saj. arhitektidele ja linnaplaneerijatele.

4. Tassili n’Ajjer rahvuspark, Alžeeria

Tassili n'Ajjer

Tähendab tõlkes jõgede platood. Tassili n’Ajjeri Rahvuspark on Sahara kõrbe Alžeeria osa, mida tuntakse muistsete kaljujooniste ja eelajalooline piirkonnana neoliitikumi alal.

5. Sangha Trinational looduspark, Kongo

Sangha Trinational

See pärl Kongo jõe vesikonnas koosneb kolmest looduspargist, mis laiub 290 ruutmiilil. Piirkond on koduks väga paljudele taimedele ja loomadele, seal elutsevad Niiluse krokodillid, Goliathi tiigerkalad, metselevandid, ohustatud gorilla ja šimpansi liigid.

6. Iguazu Falls, Brasiilia

Iguaçu joad .

Iguaçu joad on jugade kompleks Argentina (80%) ja Brasiilia (20%) piiril. See on 2,7 kilomeetri pikkune, 82 m kõrge ning koosneb 270 joast. Juga jaotatakse Iguazú rahvuspargi (Argentina) ja Iguaçu rahvuspargi (Brasiilia) vahel. Iguaçu juga on oluline turismiobjekt. Ligi pääseb nii jalgsi, autoga kui ka paadiga.

7. Grand-Bassam Lagunes, Elevandiluurannik

elevandiluurannik

elevandiluurannik

See ajalooline linn Côte d’Ivoire’s oli Prantsuse koloonia pealinn aastatel 1893 kuni 1896. Pärast kollapalaviku epideemia puhkemist kolis pealinn aga Bingerville ‘i ning tolleaegne suursugune linn hüljati ning tänaseks on seal järel vaid kummituslikud varemed. 2012. kuulub linn UNESCO maailmapärandite loetellu.

8. Salar De Uyuni, Boliivia

Salar De Uyuni

Soolajärv, mis jäätub ööseks ning kuivab keskpäevaks. Selle piirkonna ööpäevaseid temperatuuri kõikumisi peetakse maailma ekstreemseimaks. Selline nähtus tekkis pärast ajaloolise järve kuivamist, mis jättis suure koguse soola maapinnale. Tänu ilmastiku muutusele ja vihmale muutub maapind hiiglaslikuks peegliks.

9. Sea of Stars, Vaadhoo saar, Maldiivid

vaadhoo saar

See väike saar Maldiividel on kuulus öiste tähtede poolest. Fenomen tekib väikestest fütoplanktonitest, mis keemiliste reaktsioonide tõttu helendavad. Merelained uhavad need randa ning tekib tunne, justkui taevatähed tantsivad koos lainetega.

10. Ashikaga Lillepark, Jaapan

Ashikaga Lillepark

Ashikaga Lillepark

Kui sa jumaldad lilli ning satud Jaapanisse, siis Ashikaga lillepark on see, mida pead nägema. Seal leidub puid, mis on üle 100 aasta vana. Imekaunis värvide mäng.

11. Wind Cathedral, Namiibia

Wind Cathedral, Namibia

Namiibia kõrbes asuvad tohutusuured liivadüünid arvatakse olevat 60-80 miljonit aastat vanad. Atlandi ookeanilt puhuvad tuuleiilid on tekitanud imakaunid kunstiteosed, mis ajas muutuvad.

12. Jacob’s Well, Texas, USA

Jakobi sügavik

Jakobi sügavik arvatakse olevat maailma sügavaim veealune koobas. Sügavik on turistide seas väga populaarne ujumise koht. Sukeldajate meelispaik, mis on toonud kaasa ka traagilisi õnnetusi, sest uudishimu koopa põhja näha 36.5m sügavuses on suur.

13. Antelope’i kanjon (Antiloobikanjon), Arizona, USA

anteloobi kanjon

Antiloobikanjon (Antelope Canyon) on liivakivist Arizona osariigis. Kitsast kaljulõhest moodustuv kanjon koosneb kahest osast, Ülemisest ja Alumisest Antiloobikanjonist. Kanjon on populaarne turistide ja loodusfotograafide seas. Kanjonisse võib minna üksnes giidi juhendamisel, sest kanjonit võivad iga hetk tabada ootamatud tulvaveed, seda isegi küllaltki hea ilma korral. 1997. aasta 12. augustil hukkus Alumises Antiloobikanjonis 11 turisti tulvavetes, 2006. aasta 30. oktoobril 36 tunni vältel kanjonis märatsenud tulvavete tõttu suleti aga Alumise Antiloobikanjon viieks kuuks. Antiloobikanjonis on tehtud ka filmivõtteid (näiteks Murtud nool – ameerika põnevusfilm, mille lavastajaks oli John Woo ning milles mängisid John Travolta ja Christian Slater).

14. Devetashkata koobas, Bulgaaria

Devetashkata koobas

Sel loodusimel on seitse erineva suurusega auku “laes”, mis pakuvad põnevat vaatepilti valguse mängust. Teatakse, et sel alal elasid inimesed juba 70 000 a eKr.

15. Riispõllud Yunnanis, Hiina

riisipõllud

Tundub uskumatu, et üks teravili pärineb sellisest loodusallikast. Riisi kasvatatakse kõikides maailmajagudes, troopilises ja lähistroopilises kliimavöötmes. Riisitaimed on sooja- ja niiskuselembelised ning väga valgusnõudlikud. Mida paremad on valgustingimused, seda paremat saaki saab.

16. Marble koopad, Tšiili

Marble koopad

Marble Caves on üks kohtadest. mida saaks liigitada kategooriasse “sellist kohta ei saa olemas olla”. Marble Caves asub Tšiilis, Aiseni regioonis, Puerto Rio Tranquilo linnast 5 km kaugusel, General Carrera/Buenos Airese järves (järv asub Tšiili ja Argentina piiril). Koopad on ligipääsetavad ainult paadiga.

17. Ice Canyon, Gröönimaa

jääkanjon

Gröönimaa jääkilp (inuiti keeles Sermersuaq) katab 1,7 miljonit ruutkilomeetrit, kõige paksemas kohas on ta üle kolme kilomeetri paksune. Selle võimalik ärasulamine hirmutab teadlasi juba aastaid, kuid seda enam on hakatud ka sealset liustikku uurima. Ja nii avastatigi, et jääkooriku all on peidus maailma suurim kanjon, mis jätab seni suurimaks peetud Arizona kanjoni kaugele selja taha. Nii palju, kui tänane tehnika võimaldab seda jääkilbi alt uurida, on ta ligemale 750 kilomeetrit pikk ja 800 meetrit sügav, ja ühest otsast võib ta ulatuda Põhja-Jäämerre  välja.

18. Baatara Gorge juga, Liibanon

Baatara Gorge Waterfall, Tannourine, Lebanon

Juga laskub 255m kõrguselt Baatara Pothole’i, mis tekkis juba juura ajastul.

19. Trolltunga, Norra

trolltunga

Trolltunga on üks kôige tähelepanuväärsemaid kohti Norras. See asub 1100m. kôrgusel merepinnast, kus kaljust ulatub välja üks kivitükk, mida siis kutsutakse Trolli keeleks. Trolli keel asub 700m. kôrgusel Ringedalsvatteni järvest, Ida-Norras, Hardangeris.

20. Whitehaven Beach, Austraalia

Whitehaven Beach, Australia

Austraalia, ja ilmselt terve maailma üks ilusamaid randasid Whitehaven Beach asub Austraalias kirdeosas, Queenslandi rannikul Suure Vallrahu südamesse jääval Whitsunday saarel. Whiteahaveni Beach on 7 kilomeetri pikkune lumivalge silmipimestava kvartsliivaga rannalõik, mille kontrastiks on rikkalik troopiline taimestik ja türkiissinine meri. Lühidalt, maapealne paradiis.


Allikad: Lifehack, blogi, Delfi, trip.ee, reisiguru.ee

[fbcomments]