12 Osho mõtlemapanevat mõttetera elust endast

Autor  |  0 kommentaari

Osho oli India spirituaalne liider, müstik ning guru, kelle elu ja õpetus on mõjutanud miljoneid inimesi, olenemata vanusest või elukutsest. Osho rahvusvaheliselt menukad teosed on saadaval 55 keeles üle kogu maailma. Suurbritannia ajaleht Sunday Times on nimetanud ta üheks 20. sajandi mõjuvõimsamaks isikuks.

Järgnevalt on väljavalitud 12 inspireerivat ja mõtlemapanevat mõttetera elust, armastusest, õnnest, tänulikkusest.

 

Rahuloluks ja elu tähenduse tundmiseks on vaja lihtsalt olla mina ise. Olla mina ise ja kasvada oma loomuse järgi tähendab leida ettemääratud rahulolu.

***

Iga viga annab võimaluse õppida. Aga ärge tehke sama viga uuesti ja uuesti, see on rumalus. Tehke nii palju uusi vigu kui võimalik ja ärge kartke, sest see on ainus õppimisviis, mille loodus on andnud.

***

Lihtsalt tehke seda, mis meeldib. Midagi, mis on meeldiv teile ja ümbritsevale. Midagi, mis paneb teid laulma ja loob teie ümber pühitsemise tunde. Pole põhimõtteid, korda ega seadust. On vaid üks lähenemine – ja see on elada targalt.

***

Kõik vajavad heakskiitu ja tunnustust. Meid õpetatakse uskuma, et tunnustuseta pole me mitte keegi, oleme väärtusetud. Oluline pole mitte töö, vaid tunnustus. See pöörab kõik peapeale. Töö peaks olema iseenesest väga oluline rõõm. Tööd peaks tegema mitte tunnustuse, vaid loomenaudingu pärast. Sa armastad töötegemist ja teed tööd, kui seda armastad. Ära otsi tunnustust. Kui sind tunnustatakse, võta seda kergelt. Kui mitte, ära mõtle sellele. Rahulolu peaks olema töös endas. Oma isikupära tunnetav inimene elab oma armastuse ja töö järgi, ilma et hooliks, mis teised sellest arvavad.

***

Emal ja isal on tähtis ülesanne tuua maailma uus külaline, kes ei tea midagi, kuid kannab endas võimalusi. Kui tema võimed ei kasva, on ta õnnetu – seda ei soovi oma lapsele ükski vanem. Vanemad tahavad lastele õnne, aga nad mõtlevad valesti. Nad arvavad, et kui lapsest saab arst, professor, insener või teadlane, siis on ta õnnelik. Nad ei tea ju seda. Lapsed on õnnelikud vaid siis, kui saavad selleks, mille alget nad endas kannavad.

***

Saage aru, et nii minevik kui ka tulevik on olematud. Teil on vaid väga väike hetk. Te ei saa teist hetke. Alati on käes ainult üks hetk ning see on nii lühike ja põgus, et kui te mõtlete minevikust ja tulevikust, siis jääte praegusest hetkest ilma. Ja see on ainus elu ja ainus reaalsus.

***

Iga kord kui inimene taipab midagi tõest, siis süda tantsib. Süda on tõe ainus tunnistaja. Aga ta ei saa tunnistada sõnadega. Süda tunnistab omal moel – armastuse, tantsu, muusikaga – sõnadeta. Ta räägib, aga mitte keele, vaid loogika kaudu.

***

Kui te jagate oma rõõmu, siis te ei pane kedagi vangi, te lihtsalt annate. Te ei oota isegi tänu, sest te ei anna selleks, et midagi vastu saada, isegi mitte tänu. Te annate, sest olete nii tulvil rõõmu, et peate osa ära andma. Kui keegi on tänulik, siis jagaja – tänulik inimesele, kes tema armastuse, tema kingituse vastu võttis. Ta on teinud jagaja elu kergemaks ja lubanud tal ennast armastusega üle valada. Mida rohkem jagate ja annate, seda rohkem teil endal on. Nii et te ei muutu koonerdajaks ega karda midagi kaotada. Tegelikult, mida rohkem te ära annate, seda rohkem voolab teisse värsket vett allikatest, mille olemasolust te polnud isegi teadlik.

***

Niimoodi armastus kasvabki. Andke ja ärge jääge ootama, kui palju te saate endale haarata. Jah, te saate, saate tuhandekordselt, kuid see toimub loomulikult. See juhtub iseenesest, seda pole tarvis nõuda. Kui nõuate, siis ei saa te kunagi midagi. Nõudmisega tapate kõik. Seega andke. Hakake andma.

***

Põhiline on jätta meelde, et kui te tunnete ennast hästi, olete ekstaasis, siis ärge hakake mõtlema, et sellest saab teie püsiv seisund. Elage lõbusalt iga hetke, nii rõõmsalt kui võimalik, teades samas, et see tuli ja läheb nagu majja sisenev tuuleiil, mis toob kaasa aroome ja värskust, ning lahkub. Kui hakkate mõtlema, kuidas teha ekstaatilised hetked kestvaks, siis alustate juba nende lõhkumist. Kui nad tulevad, siis olge tänulik; kui lahkuvad, tänage olemist. Jääge avatuks. See juhtub palju kordi. Ärge andke hinnanguid, ärge valige, jääge valikuteta. Jah, kindlasti on hetki, kui te olete õnnetu. Mis siis? On inimesi, kes on õnnetud ja pole kunagi tundnud hetkegi õnne. Teil on vedanud. Teadke isegi õnnetuses, et see pole igavene, ka see möödub. Ärge laske ennast liialt häirida. Jääge rahulikuks. On rõõmu ja on kurbuse hetki, just nagu vahelduvad öö ja päev. Võtke seda kui osa looduse duaalsusest; asjad ongi nii. Ja teie olete lihtsalt vaatleja, te ei muutu õnneks ega õnnetuseks. Õnn tuleb ja läheb, õnnetus tuleb ja läheb. Üks asi jääb alati samaks – vaatleja; see, kes tunnistab.

***

Kõigil meil on omamoodi raudrüü. Sellel on teatud põhjused. Esiteks, laps sünnib täiesti abituna maailma, mida ta ei tunne. Loomulikult kardab ta eesseisvat tundmatust. Ta pole veel unustanud üheksa kuud kestnud täielikku turvatunnet, kui polnud probleeme, vastutust ega muret homse pärast. Meie jaoks on see üheksa kuud, lapse jaoks aga terve igavik. Ta ei tea midagi kalendrist, minutitest, tundidest, päevadest ega kuudest. Ta on elanud igaviku täielikus kindluses ja turvatundes, ilma mingi vastutuseta. Järsku paisatakse ta tundmatusse maailma, kus ta on kõiges sõltuv, teistest sõltuv. On loomulik, et ta tunneb hirmu. Kõik on suured ja võimsad ning ta ei saa teiste abita hakkama. Ta teab, et on sõltuv. Ta on kaotanud iseseisvuse ja vabaduse.

Mingil hetkel on raudrüü vajalik; võibolla on. Aga kasvades, mitte ainult vananedes, vaid ka saades täiskasvanuks ja küpseks, hakkad nägema, mida sa endaga kaasas kannad. Vaadake tähelepanelikult ja te leiate hirmu. Küps inimene peaks ennast vabastama kõigest, mis on seotud hirmuga. Nii saavutatakse küpsus. Vaadake oma tegusid ja uskumusi ning tehke kindlaks, kas need põhinevad tõelusel, kogemusel või hirmul. Ja kõik, mis põhinevad hirmul, tuleb otsekohe maha jätta. See on teie raudrüü.

***

Kui oled kurb, siis sa eksid; kui oled rõõmus, siis on sul õigus.

***

Osho mõttetera

Allikas: Osho “Pärlid – sõnumid olemiselt”

[fbcomments]