Vintage stiil kodusisustuses

Autor  |  0 kommentaari

Vintange stiil on väga populaarne kodusisustuses. Algupäraselt oli vintage’i näol tegemist veinikultuuri kuuluva terminiga – see on alati märkinud vana, kvaliteetset aastakäiguveini. Tänapäevaks on vintage’i mõiste märkimisväärselt laienenud, see on eri aegadel saanud erinevaid tähendusi ka moes ja sisustuses, tähistades peaaegu kõike vana, nii antiiki kui antiikset. Pea alati seostatakse seda ka kõrge kvaliteediga. Kui mingi ese on vana, aga kvaliteedilt vilets või tavaline või kas või keskpärane, siis meelsamini me selle puhul vintage’ist ei räägi. Samas, kogu vintage’i võib soovi korral pidada antiigiks, aga mitte kogu antiik ei ole tingimata vintage.

Vintage selles mõttes, nagu me seda tänapäeval käsitame, algas juba siis, kui leiutati fotograafia, sest vanad kaunid fotod esindavad kõige tüüpilisemat vintage’i. Fotod esindavad ka masstootmist ning vintage seondub esemelises kultuuris sellega, et midagi on toodetud massiliselt. Vintage’i visuaalne vorm kätkeb endas kõiki erinevaid keskkondi, kus esineb fotosid ja muid kunstpilte, nagu reklaampildid, plakatid, ajakirjad.

Vintage pole mingi eriline, iseseisev stiil. See on pikk periood, mis kätkeb endas hulgaliselt erinevaid stiili- ja kunstisuundi. Kui lähedale meile ajaliselt vintage ulatub, on tegelikult vaieldav, aga põhimõtteliselt võime rääkida 1970. aastatest. Kui keegi leiab selgeid vintage’i jooni mõnest 1990. aastate esemest, siis küllap on õigus ka temal, sest aeg nagu ka see, mis on vana, on suhtelised mõisted.

Nagu öeldud, oli vintage algul veinikultuuri termin, aga tänapäeval võivad seda esindada kõige erinevamad vanad ja stiilsed esemed. Vintage’i hulka kuuluvad seega nii autod, mööbliesemed kui ka kogu kodusisustus – elektroonika (nt raadiod-telerid), nõud, tassid ja kannud –, samuti moeasjad, aksessuaarid, kingad, kotid. Kõik tooted, kogu esemeline kultuur kitarrist klaaspudelini võib olla vintage.
Kui soovime taasluua mingit vintage’i sfääri kuuluvat eset, räägime retrost. Vintage (või antiik) tänapäeval valmistatud uustootena on retro ja uusantiik, miks mitte ka uusvintage, aga tegelikult siiski mitte ehe vintage.

Vaata vintage’i stiilinäiteid Pinterestist:

[Best_Wordpress_Gallery id=”2″ gal_title=”Vintage kodusisustuses”]

 

Mõned vintage leiud Etsy online turult:

[Best_Wordpress_Gallery id=”3″ gal_title=”Etsy vintage “]

Kasutatud allikad: Etsy, kodujaehitus.ee, Pinterest

[fbcomments]