TOP 25: parimad mänguväljakud Eestis, mida iga laps tahaks külastada

Autor  |  0 kommentaari

Lastele meeldib õues mängida ning mänguväljakud on väikeste laste erilised lemmikpaigad — seal saab vabalt joosta, turnida, kiikuda, liugu lasta, liivakooke teha ja teiste lastega mängida. Kuid mänguväljakud ei ole ainult mängimiseks ja lõbutsemiseks, nad pakuvad ka lastele häid õppimisvõimalusi saada osavamaks ja tugevamaks ning arendada endas uusi oskusi.

Mänguväljakutel tegelevad lapsed hoopis teistmoodi väljakutsetega, kui tubastes mängudes – nad õpivad püsivust ja ka osavust. Õuemängud panevad proovile lapse füüsilise võimekuse, aitavad lastel avastada ja uurida maailma saades samal ajal ka kasulikku värsket õhku ja füüsilist tegevust. Samuti saab mänguväljakutel laps eakaaslastega suhelda, õppida koosmängimist ja jagamist, teistega suhtlemist, mis aitab omakorda saada lapsel loovamaks ja enesekindlamaks. Ja kõike seda saab laps õppida läbi mängu.

EXIT batuut manguvaljakud.eu

Eestis on palju lapsesõbralikke, korrastatud, mitmekülgseid ja turvalisi mänguväljakuid ning paljud asuvad neist ilusates looduskaunites kohtades või mugavalt linna keskel. Meil on palju mänguväljakuid, kus on tegemist nii väikestele kui ka suurematele, kus on väiksematele liumägesid, kiikesid, pesakiikesid ja liivakaste, suurematele aga ronimisseinu, ronimisvõrke ja välitreeningplatse. Nii võib ka täiskasvanutel tekkida tunne, et tahaks isegi puhata ja mängida.

Toome Sinuni 25 põnevaimat mänguväljakut Eestis, mis panevad ka täiskasvanu soovima olla uuesti laps.

 

MÄNGUVÄLJAKUD TALLINNAS

1. Löwenruhi pargi mänguväljak Tallinnas

Populaarne Löwenruhi park asub Tallinnas Kristiine linnaosas. Pargis on kogupere mänguväljak, kus on lastele suur mänguala koos ronimisväljaku ja treeningplatsiga. Pargis toimub palju üritusi ja kontserte. Suvekuudel toimuvad pargis tasuta lastehommikud. Park on korralikult hooldatud, valgustatud ja sobilik nii lastele mängimiseks kui ka rattasõiduks. Terviserajal saab harrastada kepikõndi.  

Sissepääsu juures on skulptor Tauno Kangropoolt restaureeritud lõvikuju.

Asukoht: Mustamäe tee 59a, Tallinn

2. Kadrioru pargi mänguväljak Tallinnas

Kadrioru park on Eesti silmapaistvaim lossi- ja linnapark ning on väga armastatud ka lastega perede seas. Kadrioru pargis võib perega veeta terve päeva. Pargi populaarseimad jalutuskohad on Luigetiigi lillepeenardega kaunistatud ümbrus ning sealt lossi juurde viiv promenaad. Lapsed saavad lustida juba 1936-37 aastal rajatud Kadrioru Lastepargis ning mängulises ja värvikas lastemuuseumis MiiaMilla.

Asukoht: L. Koidula 21c, Tallinn

3. Lennusadama mänguväljak Tallinnas

Merekeskus Lennusadam pakub tegevust kõigile möllumeelsetele – kätt saab proovida nii allveelaeva torpeedorünnakus kui ka õhus liikuvate sihtmärkide tabamisel. Muuseumis saab külastada päris ehtsat allveelaeva Lembitut ning näha palju muid elusuuruses eksponaate.

Lennusadama õuealal on efektne ja erinevaid võimeid arendav mänguväljak, mis on kutsuv erinevas vanuses inimestele, pakkudes nii istumisvõimalusi täiskasvanutele kui ka mänguvahendeid erinevas vanuses lastele.

Asukoht: Vesilennuki tee 6, Tallinn

4. Stroomi ranna mänguväljak Tallinnas

Stroomi rand on Põhja-Tallinnas asuv peresõbralik liivane supelrand.

Laste kasutuses on mitmed mänguväljakuid, lisaks on võimalus sõita elektriautodega või hüpata batuudil. Rannast leiad ka pallimänguväljakud ja vabaõhu jõusaali. Lisaks rannahoonele ja mänguväljakutele on siin ka valgustatud jalgrattateed, spordiväljakud, mitmed söögi- ja joogikohad. 

Asukoht: Stroomi rannaala, Põhja-Tallinna linnaosa, Tallinn

5. Pae pargi mänguväljak Tallinnas

Pae park asub Tallinna kesklinna lähedal Lasnamäe alguses vana paekarjääri maa‑alal ning jaguneb Mäe-, Ööbiku- ja Perepargiks. Ööbikupargis asuv mänguväljak on suunatud eelkõige aktiivsetele 8− 13 aas­tas­te­le lastele arendamaks nii nende teadmisi loodusest kui ka füüsilisi võimeid.

Pae pargi piirkond on vaba aja veetmise paigana juba rahva seas väga populaarseks saanud. Pargis toimuvad kultuuri- ja spordiüritused ning on ka võimlemislinnak, korvpalliplats, tervise- ja jooksurajad, talvel ka suusarajad. Rajad on kogu pikkuses valgustatud. Vastaskaldaid ühendab rippsild, millelt avanevad kaunid vaated Pae järvele.

Asukoht: Paepargi 21, Tallinn

6. Männipargi mänguväljak Tallinnas

Sõpruse puiestee ääres paiknev park on mustamäelaste seas populaarne vaba-aja veetmise paik. Korruselamute vahel paikneval rohealal asuvad piknikuplats, liikluslinnak ning suur mänguväljak lastele. Siin korraldatakse mitmeid üritusi, kontsertlavana on kasutusel kõlakoda. Rahulikumat tegevust suurematele lastele pakub ka suvine lastejooga. Pargis on ilus männimets, korralikud teed jalutamiseks, rulluisutamiseks või rattasõiduks, puhkeplatsid ning korralik valgustus. Elevust pakuvad ka end parki mugavalt sisse seadnud ja inimestega harjunud uudishimulikud oravad!  

Asukoht: Sõpruse puiestee 252, Tallinn

MÄNGUVÄLJAKUD VILJANDIS

7. Mänguväljak Viljandi järve rannas

MÄNGUVÄLJAKUD PÄRNUS

9. Mänguväljak Pärnu rannas

Kaasaegne ja uudsete tehniliste lahendustegamänguväljak Pärnu rannas on koht puhkamiseks kogu perele. Põnevad atraktsioonid arendavad lihaseid, ruumitunnetust ja tasakaalu. Terviklik väljak koosneb erinevatest mänguvahenditest. Siin on liumägi, redelid ronimiseks, liivakastid, vedru- ja tavalised kiiged.  Mängualal on ohutuse tagamiseks turvakate. Mõnusa miljöö loob mere ja rannapargi lähedus.

Asukoht: Ranna puiestee, Pärnu

10. Vanapargi mänguväljak Pärnus

 

MÄNGUVÄLJAKUD HAAPSALUS

11. Laste mängupark Haapsalus Posti tänaval

Haapsalu linnale on omistatud laste- ja noortesõbraliku linna tiitel, seda tõestavad mitmed laste mänguväljakud linnas.

Posti tänava mänguväljak asub kohe Haapsalu Linnavalitsuse maja kõrval väikeses pargis. Väikestele lastele on nii ronimist, kiikumist kui liivakastis hullamist, lapsevanemad saavad aga kõike mugavalt pinkidel istudes jälgida. 

Asukoht: Posti tn 34, Haapsalu

12. Haapsalu Piiskopilinnuse lastepark

Haapsalu Piiskopilinnuse õue magnet on suures vallikraavis asuv lastepark keskajast inspireeritud mänguatraktsioonidega.  Sind ootavad linnus, laev, kivisikuti, ämblik, poom, erinevad kiiged ja palju muud.

Lastepark, nii nagu ka linnuse õueala, on  tasuta sisspääsuga ja sobiv igas vanuses külastajatele.

Asukoht: Lossiplats 3, Haapsalu 

 

MÄNGUVÄLJAKUD TARTUS

13. Tamme staadioni mänguväljak Tartus

Asukoht: Tamme puiestee 1, Tartu
 

14. Toomemäe mänguväljak Tartus

Kesklinnast 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel, kaunil Toomemäel asuval mänguväljakul on arendavaid ja põnevaid mänguvahendeid peamiselt eelkooliealistele lastele. Mänguväljakult leiab kolm kiiku, võrkkiige ja ühe beebikiigu, lühema ja pikema liuga liumäe, suure liivakasti, kaks motoorikakeskust, karusselli ja turnimiseks ronimisatraktsiooni.

Mõnusaks puhkuseks on rohkelt istekohti ja väljakut ümbritseb rahulik looduskeskkond.

Asukoht: Jakobi tänav 6, Tartu linn

15. Laste- ja noortepark Tähtvere Puhkepargis

Laste- ja noortepargis on erinevaid atraktsioone lastele ja noortele vanuses 2-16 aastat. Atraktsioonid on valitud põhimõttel, et see pakuks võimalikult palju fantaasiarikast, füüsilist osavust nõudvat ja füüsilisi võimeid arendavat tegevust. Valitud mänguvahendid ja -konstruktsioonid on vastupidavast materjalist ning kaasaegse disainilahendusega.

Lastepargi territooriumil asuvad tänavakorvpalliplats kahe korviga ning kaks lastejalgratta õppesõidurada. Pargis asuvad mõned piknikulauad ja pingid, et lastevanematel oleks mugav oma lapsi oodata või miks mitte ka ühist pikniknikku korraldada.

Asukoht: Laulupeo pst. 25, Tartu

 

MÄNGUVÄLJAKUD KURESSAARES

16. Kuressaare lossipargi mänguväljak

Kuressaare piiskopilinnus, mida rahvasuus kutsutakse Kuressaare lossiks, on rajatud 14. sajandil. Tänapäeval paikneb linnuses Saaremaa Muuseum koos püsiekspositsiooni ja eriilmeliste ajutiste näitustega. Lastele ja noortele pakub enim huvi loodusosakond, kus kadastikus eksponeeritud lindude ja loomade hulgas on kaks Saaremaa suurimetajat – põder ja metssiga.

Kuressaare lossihoovi pargis on väiksematele lastele oma mängulinnak, kus tegutseda ja aega veeta. Lapsi ootavad kolmekohaline kiik (koos väikelaste-, linnupesa- ja tavalise istmega), mängulinnak, rong, vedrukiiged, liivakast, väljaku pinda katab tartaanist turvaalus.

Asukoht: Lossihoov 1, Kuressaare linn, Saaremaa

17. Kuressaare Supelranna mänguväljak

Kuressaare Supelrand on üks soojema mereveega liivarandasid Eestis. Tänu madalaveelisele ning kiiresti soojenevale lahele on see väga sobilik lastega peredele. Randa on paigutatud välitualetid ja riietuskabiinid. Lastele on rajatud atraktsioonidega mänguväljak, kus on nii ronimist, kiikumist kui liivas hullamist, lapsevanemad saavad aga kõike mugavalt jälgida.

Asukoht: Raiekivi tee 1, Kuressaare

 

MÄNGUVÄLJAKUD MUJAL EESTIS

18. Elva mänguväljak Seeneriik

Elva seen on legendaarne kunagine jäätisekiosk, mis oli 1960. aastatel turistide seas äärmiselt populaarne. Praegu kioskit enam ei tegutse, kuid seen on kohustuslik koht, kus Elvas käies pilti teha. Ajahambale hästi vastu pidanud seen sai 2013. aastal omale ka hulga väikeseid sõpru!

Nüüd on metsa all terve väike seeneperekond, mis on loodud lastele mänguväljakuks. Seeneriigi loomisel on arvestatud, et lapsed saaksid seal mänguliselt, harivalt ja loovalt aega vee­ta.

Vahvat seeneriiki armastavad ka elvalased ise, miks muidu nad väikeste seente kerkimise 2013. Elva aasta teoks valisid!

Asukoht: Supelranna tänav-15, Elva linn

19. Murumoori mängupark Türil 

Türi linna südames Wiedemanni tänava parkla vahetus läheduses asub Murumoori mängupark. Murumoori mängupargis on 12 atraktsiooni nii suurtele kui väikestele. Tegevust jätkub kõigile – beebidel on oma kiik, suurematele lastele ronimislinnak, karusell ja suuremad kiiged.

Asukoht: Ferdinand Johann Wiedemanni tänav 4a, Türi linn

20. Kohila mänguväljak Lastepargis

Mänguväljakul ootavad kiiged, erinevad turnimis-, ronimis- ja mänguvahendid. Mänguväljakut ääristavad pargipingid ja siin on vahva võimalus pikniku pidamiseks. Pargi virgestusala sobib veidi vanematele lastele ja ka täiskasvanutele. See välijõusaal mitmete treeningseadmetega pakub suurepärase võimaluse treeninguks värskes õhus.

Asukoht: Rahvamaja tänav 1, Kohila

21. Vabaduse platsi mänguväljak Rakveres

Rakveres Vabaduse platsil on mänguväljak, kus saab aega veeta nii suur kui ka väike laps. Suurematele lastele on mänguväljakul ronimisvõrk, väiksemad saavad lustida kiikedel, liumäel, väikesel karussellil ja teistel vahvatel atraktsioonidel.

Asukoht: L. Koidula tn, Rakvere

22. Tamula rannapromenaadi mänguväljak

Võru linnas, kauni Tamula järve ranna mänguväljakul ootavad lapsi ronimisvõrk, palliplatsid ja erinevad kiiged.

Lisaks suvisele rannamõnude nautimisele võite jalutada 800-meetrisel rannapromenaadil, mis kulgeb Tamula hotellist Roosisaare rippsillani.

Asukoht: Vee tänav 4, Võru

23. Valgehobusemäe laste mänguväljak

Valgehobusemäe Suusa- ja Puhkekeskuse territooriumil asub tore laste mänguväljak, mis lõbustab nii väikeseid kui ka natukene suuremaid oma toredate atraktsioonidega. Eriti tore on see, et mänguväljak on avatud aastaringi.

Vanemad saavad istuda ja lõõgastuda kauni järve kaldal sihvakate mändide all, samal ajal, kui lapsed turnivad ja möllavad turvalisel mänguväljakul, mis on valge liivaga pehmendatud.

Asukoht: Sillaotsa, Mägede küla, Järva maakond

24. SetoLaste Mängumaa

SetoLaste Mängumaaon koht, kus saab aega veeta pere noorimatega ning mis pakub lastele turvalist ajaveetmise võimalust. Mängumaal on eakohaseid tegevusi lastele vanuses 3-12 aastat. Saabkiikuda, ronida, osavust proovile panna.

Mängumaad ilmestavad erinevad puukujud, mis valminud ”Puukuju” ürituste raames erinevate puuseppade poolt. Ümber tiigi on lapsevanematele istumiskohad– nii saab muust melust vaikselt eemaldudes laste tegemistel silma peal hoida ja soovi korral omaette olemist nautida.

Asukoht: Mäealuse, Kalatsova küla, Setomaa vald

25. Kohtla-Nõmme Lastepargi mänguväljak 

Kohtla-Nõmme Lastepargis on erinevate mänguelementidega mänguala lastele ja noortele vanuses 1,5 kuni 16 eluaastat. Lastepargist on kujunenud populaarne laste ja noorte vaba aja veetmise ning perede kooskäimise koht, kus vahetus lähetuses on nii Noortekeskus kui Rahvamaja.

Asukoht: Pargi tn 2, Kohtla-Nõmme alev, Toila vald

Mängides puhata või puhates mängida ei taha ainult lapsed, vaid ka täiskasvanud. Nii on hea planeerida mänguväljaku aega ka terve perega koos päeva veetes. Toredat perepäeva planeerides on oluline leida aega, kus ka pere noorimad liikmed ennast kõige paremini tunnevad, ja kindlasti üks võimalus selleks on veeta perega koos aega mänguväljakutel. Lisage siia juurde ühine väljasõit, matkamine, piknikuplaanid või kohvikukülastused – ja päevast kujunebki väärtuslik perega koosveedetud aeg, mis paneb silmad särama ja teeb südame soojaks.

Kõik Tallinna mänguväljakud leiad interaktiivselt kaardilt

Kasutatud allikad: puhkaeestis.ee, tallinn.ee, pealinn.ee

[fbcomments]