Peamised jooga poosid, mida peaksid harrastajana teadma

Autor  |  0 kommentaari

Andsid uueks aastaks lubaduse toituda tervislikult, treenida ning suhtuda ellu positiivsemalt? Paljudele kõlab ilmselt tuttavalt, paraku kipuvad lubadused väga kiirelt ununema. Kui võtad juba pikemat aega hoogu mõne spordialaga tegelema hakata, plaanid vahetada aktiivsed tegevused rahulikuma vastu või hoopiski tuua vaheldust tänasesse treeningstiili, siis viimane aeg on ennast joogasse või mõnda muusse rahuliku tempoga, ent kehale ja vaimule väga hästi mõjuvatele treeningutele kirja panna.

Kirjutame edaspidi kindlasti ka pilatese ja BodyBalance treeningutest, ent esimese sammu tegemiseks joogatundi sisse astumiseks paneme kirja peamised joogapoosid, mida enamikes joogatundides kasutatakse ja mida iga algaja ja harrastaja peaksid teadma. Ehk annab see ka julgust esimene samm joogaharrastamisele lähemale liikuda.

Mäe poos

mäepoos

Sanskriti nimi: Tadasana

Milleks hea: parandab rühti,  keha keskset tunnetust, vaimset tervist, hea hingamisharjutus

Kuidas sooritada: Seista otse, jalad koos. Tõmba kõht maksimaalselt sisse, rind välja. Käed ripuvad vabalt külgedel. Vaadata otse enda ette. Hingamine vaba, rahulik ja aeglane. Tähelepanu on taljel. Olla poosis 1-3 min ja tõsta käed rahulikult üles ning vaata käte poole.

Alla vaatav koer

allavaatav koer

Sanskriti nimi: Adho mukha svanasana

Milleks hea: tugevdab õlavarsi, avab selja, kaela, rinna, puusad ja õlad. Joogas kasutatakse seda asendit tihti ühelt harjutuste seerialt üleminekuna teisele ning puhkamiseks. Allavaatava koera asendit sooritades püüa olla keskendunud nii füüsiliselt kui ka vaimselt.

Kuidas sooritada:  Lama kõhuli, jalad õlgade laiuselt harkis ja varbad on suunatud taha. Aseta peopesad rindkere kõrvale, sõrmed suunaga ettepoole. Pööra varbad alla, suru peopesadele, aja käsivarred sirgu ning tõuse põlvedele. Hinga välja ja aja jalad sirgu.  Alguses võib põlved hoida kergelt kõverdatud ja kannad mast lahti. Tõsta puusi ja vii ülakeha jalgadele lähemale. Tõsta sabakonti lae poole ning proovi jalad sirgu ajada, kuid ära põlvi lukusta. Hoia  puusad kõrgel ja suru   kannad maha. Hoia pea kindlalt käte vahel, ära lase vabalt rippuda. Hoia asendit 5 hingamist. Hinga välja, tõsta pea, siruta ülakeha ette ja lase end põrandale puhkama.

 

Sõdalase poos II

sõdalase poos

Sanskriti nimi: Virabhadrasana

Milleks hea: Tugevdab ja venitab jalgu ning pahkluid. Venitab õlgu, käsivars ja puusi. Masseerib siseorganeid. Leevendab seljavalu. Suurendab energiat, keskendumisvõimet ja vastupidavust. Õpetab koordineerima liigutusi ja hingamist. Avab rindkere ja puusad.

Kuidas sooritada: Seisa jalad koos, käed kõrval. Sissehingamisega astu või hüppa parem jalg pikalt ette. Tõsta käed põrandaga paralleelseks, käsivarred sirutatud välja ja peopesad allapoole. Hoia oma käed ja puusad ühel joonel. Keera tagumine jalg 90 kraadise nurga alla. Väljahingamisega kõverda põlv, kuni säär on põrandaga risti. Jälgi, et põlv ei vajuks üle pahkluu. Suru tagumine jalg tugevalt vastu matti ja hoia jalg põlvest sirge. Siruta käed laiali, nii et õlad on laiali ja rind avatud. Hoia keha sirgelt ning ära lase sellel ettepoole vajuda. Keera pea paremale ja hoia oma pilk parema käe keskmisel sõrmel. Hoia poosi 30 sekundit kuni 1 minut. Üles tulles hinga sisse, suru tagumine kand kindlalt vastu põrandat ja lükka parema jala põlv sirgeks. Välja hingates pööra teine jalg ette ja korda sama vasakule poole.

 

Puu poos

puu poos

Sanskriti nimi: Vriksasana

Milleks hea: Parandab tasakaalu, tugevdab puusi, säärt, pahkluusid ja selga.

Kuidas sooritada: Painuta ühte jalga põlvest, võta käega kinni jalalabast, pane see teisele reiele (painutatud põlv peab olema kehaga ühes tasapinnas). Peopesad pane kokku (palvetusasendisse) ja tõsta käed pea kohale. Tähelepanu on ristluudel. Olla poosis 1 kuni 2 minutit. Korda teise jalaga.

 

Silla poos

silla poos

Sanskriti nimi: Setu bhanda

Milleks hea:  Tugevdab rinda, kaela ja selga.

Kuidas sooritada: Lama matil käed külgedel. Suru jalad võimalikult tagumiku lähedale ning tõsta puusad üles. Lükka käed alaselja alla ning pane need toetamiseks risti. Lükka puusad nii kõrgele kui saad ja hoia asendid.

 

Kolmnurga poos

kolmnurga poos

Sanskriti nimi: Trikonasana

Milleks hea: kogu keha venitus, tugevdab reisi, põlvi ja pahkluid, vähendab seljavalu. Soovitatav ka rasedatele.

Kuidas sooritada: Võta sõdalase poos paremale poole ilma põlve kõverdamata. Liigu parema käega alla jala siseküljele pahkluu juurde, suuna vastaskäsi üles lae poole. Suru vasakut kätt selja taha ja hoia puusad ja kogu keha ühel joonel. Ära unusta korrata sama teise poolega.

 

Kerepööre

kerepööre

Sanskriti nimi: Ardha matsyendrasana

Milleks hea: annab väga hea venituse, eriti pärast pikka päeva kontoris laua taga istumist, hea õlgadele, muusadele ja kaelale.

Kuidas sooritada: Istu maha ning siruta jalad pikalt ette. Tõsta ja kõverda oma parem jalg üle vasaku, võimalusel tõmba vasak jalg kõveraks parema jala alla. Kui nii ei ole mugav, siis võid jätkata ja sirutatud vasaku jalaga. Keera oma keha paremale ning toeta vasaku käega paremale põlvele ning lükka ennast veelgi vasakule ja vaata selja taha. Tee harjutust kindlasti mõlemale kehapoolele.

 

Üles vaatav koer

üles vaatav koer

Sanskriti nimi: Urdhva mukha svanasana

Milleks hea: Venitab ja tugevdab selga, käsi ning randmeid.

Kuidas sooritada: Lama kõhuli maas küünarnukid kõverdatud ja põidlad õla ligidal. Jalad veidi harkis lükka end kätega üles, hoia tuharad pingul. Hoia õlad all ning lükka rind ette. Lõdvestu ja korda.

 

Linnu poos

linnu poos

Sanskriti nimi: Eka pada rajakapotasana

Milleks hea: avab õlad ja rinna, hea puusavenitus

Kuidas sooritada: Mine neljakäpukile, käed õlgade laiuselt. Aseta parem põlv enda ette maha ning siruta vasak jalg. Suru käed vastu maad ning istu võrdselt puusadele. Raskuse lisamiseks langeta rind ette madalamale ja siruta käed välja. Seejärel korda teise jalaga.

 

Lapse asend

lapse asend

Sanskriti nimi: Balasana

Milleks hea: hea lõdvestuseks ning hingamiseks. Venitab puusasid, reisi ja pahkluid. Vähendab selja ja kaelavalu.

Kuidas sooritada: Laskuge põlvili ja toetage otsmik mugavalt matile. Käsivarred peaks olema lõdvestunult seatud jalgadega samale joonele, suunaga varvaste poole või ette. Hoia asendit, hinga ja tunneta seljas meeldivat venitust.

Allikas: BuzzFeed, Infrajooga

[fbcomments]