Kas teha trenni enne või pärast tööpäeva?

Autor  |  0 kommentaari

Oled mõelnud, milline oleks kõige efektiivsem ja tulemuslikum aeg trenni tegemiseks? Kas teha trenni enne või pärast tööpäeva? Kui varahommikune trenn on sinu jaoks raske ja halba enesetunnet tekitav, siis ehk ei ole Sa hommiku inimene? Samas on aeg-ajalt keeruline leida aega trenni minekuks õhtutundidel, sest vaja on valmistada õhtusöök, teha kodutöid või tegelda lastega. Milline on Sinu jaoks parim aeg trenni tegemiseks, enne või pärast tööpäeva?

Treeningu pikkus

Alusta sellest, kui palju aega saad Sa kulutada ühele treeningule? Piisav treening kestab 30-60 minutit. Kui sul on aega treenida terve tund, siis on see suurepärane. Kuid on olukordi, mil treeningu tegemiseks jääb aega tunduvalt vähem. 30 minutit hästi planeetitud efektiivset treeningut on täiesti piisav, et anda kehale ja vaimule seda, mida vajad.  Lühiajalises treeningus saavutad maksimaalseid tulemusi kombineerides kardio- ja jõutreeningu. Vaata näidet 30-minutilisest efektiivsest treeningust.

Varajased treenijad

Paljudele tundub mõeldamatu tõusta magusast unest varajastel hommikutundidel, panna selga treeningriided ja siirduda otse voodist jooksurajale või jõusaali. Mõni alustab trenni tahtejõuga, mõni tunneb juba varahommikul mõnusat boost’i trenni tegemiseks.

Magades eritab keha lõdvendavat hormooni – melatoniini. Kui inimene hommikul ärkab, kulub kehal veidi aega, et melatoniini tase langeks. Ärgates on ka meie kehatemperatuur küllaltki madal ning ei vaim ega ka keha pole veel päris ärkvel. Kui hommikune trenn on Sinu jaoks raske ja piinarikas, siis ei ole keha selleks veel valmis ning vajab äratuse ja treeningu vahele rohkem aega. Sellisel juhul on hommikuseks trenniks parim valida midagi kergemat, näiteks jooga, ujumine või tervisekõnd. Kuid Sa saad oma keha treenida varajasteks treeninguteks – nihuta järk-järgult oma ärkamise aega ning alusta väga lihtsate treeningutega.

hommikune jooks

Miks on hommikune treening hea?

Õhtune trenn pärast tööd

Õhtuse treeningu puhul võib tekkida rohkem võitlust iseendaga, sest kujutle oma energiataset termomeetrina, mis hommikul on laes ning päeva möödudes hakkab järjest langema. Katsu leida trenni tegemiseks aeg, mil energiatase ei ole muutunud liiga madalaks. Arvesta, et õhtu poole on treeningule lihtsam käega lüüa. Olgu selleks pikale veninud tööpäev, tühi kõht, liiklusummik.

jõusaali trenn

Treening on väga hea pingemaandaja. Kui tahad trenni vahele jätta, sest tööpäev oli väga stressirohke, siis ei ole sellele paremat leevendust kui füüsiline koormus. Võid pärast trenni ka oma tunded kirja panna, et teinekord seda enda motiveerimiseks lugeda ja head tuju meelde tuletada. Pärastlõunal ja õhtul on meie kehatemperatuur ning kehas toimuv valgusüntees kõige kõrgemad. Sellest lähtuvalt on intensiivseteks trennideks, nagu näiteks jõutreening, parim aeg just pärastlõuna või õhtu.

Siiski ei ole soovitatav trenni tegemist väga hiliseks jätta – trenn peaks lõppema hiljemalt kaks tundi enne magamaminekut ning intensiivne trenn iga päev nädalas võib olla kehale liig. Hea mõte on lõpetada õhtune trenn lõdvestavate harjutustega.

Kokkuvõttes on trenniks parim aeg siiski see, mil Sa tunned, et nii keha kui ka vaim on selleks kõige rohkem valmis! Võta trenni aega kui aega iseendale. Treening enne hommikust pere ärkamist ja sagimist on justkui lõõgastav teraapia enne pikka päeva või mõtle, et tööpäeva järgne treening on justkui auhind iseendale. Ära tunne süümepiinu oma pere ees vaid mõtle, et hea ja lõõgastunud naine või ema on perele parim kaaslane. Treening peab alati olema mõnus ja nauditav. Kui see nii ei ole, siis katseta midagi uut ja leia endale just see õige trenn!

Allikas: Skinnymom.com, Naine24 

[fbcomments]