9 huvitavat tervisefakti kohvi kohta

Autor  |  0 kommentaari

Kas teadsid, et naiste kehas on kohvijoomisel ainevahetus reeglina kiirem kui meestel? Suitsetajate kehad töötlevad kofeiini kaks korda kiiremini kui mittesuitsetajad. Antibeebipille tarvitavad naised on kofeiini mõju all kauem, kuna nende keha metaboliseerib seda stimulanti umbes kolm korda aeglasemalt kui hormoonpreparaate mittekasutavatel naistel. Hormoonravimite tarvitajad võivadki üllatuslikult kogeda, et ei talu enam endisi kohvikoguseid. Ka rasedus vähendab kofeiini eritumiskiirust. Järgnevalt leiad 9 huvitavat tervisefakti kohvi kohta.

kohv

1. Kohv võib tõrjuda depressiooni

Kõik, kes tunnevad pärast esimest hommikust sõõmu kohvinaudingut, võivad rääkida joogi tujutõstvast mõjust. Nüüd on see ka teaduslikult tõestatud. Nimelt leidsid teadlased Harvardi rahva terviseülikoolist, et regulaarselt kohvi joovatel naistel on 20% madalam risk kannatada depressiooni all kui neil, kes kofeiini ei tarbi. Uuringus jälgiti naisi kümne aasta jooksul ning selgus, et mida rohkem kohvi joodi (kuni 6 tassi päevas), seda enam depressiooni tõenäosus vähenes.

2. Kohv võib soodustada tervislikku kehakaalu 

Kui jood pärast söömist tassi kohvi, aeglustab see toidu seedimist. Kofeiin vähendab toidu maost kaksteistsõrmiksoolde paiskamise kiirust, aga kiirendab ainevahetust. Muidugi ei ole kohv imerohi, mis teeks saledaks, kuid selle joomine pärast kõhutäit aitab säilitada tervislikku kehakaalu.

3. Kohv võib tõsta meeste viljakust

Uuringud on näidanud, et kofeiinil on spermatosoidide liikuvusele positiivne mõju. Sao Paulo ülikoolis koostatud uuring näitas, et kohvijoojate spermatosoidide liikuvus on märgatavalt parem kui neil, kes kohvi ei joo. Uuringust ilmnes ka, et rolli ei mängi see, kas juuakse kõigest üks tass või kümme tassi kohvi päevas.

4. Kohvimasinas on väga palju pisikuid

Kui mõelda, millised kohad on kodus kõige pisikuterohkemad, siis tulevad silme ette ikka prügikast või kraanikauss. Nimekirja tippu jääb aga ka kohvimasina veepaak. Mittetulunduslik tervishoiu ja -ohutuse organisatsioon NSF International teostas uuringu, mis näitas, et kohvimasina veeanumatest leiab rohkelt pärm- ja hallitusseente organisme, sest enamasti neid ei puhastata. Paaki jäänud vesi ja niiskus on bakterite kasvuks väga soodne pinnas.

Kui masina kasutusjuhendis ei ole täpsemaid nõuandeid, siis võib seda kord kuus puhastada äädikaga. Vala paaki lahjendamata äädikat ja lase sel pool tundi mõjuda. Seejärel lase sel masinast läbi joosta. Loputamiseks lase masinal keeta kaks või kolm korda puhast vett, et eemaldada äädika jääke.

5. Kohv võib vähendada vähi riski

Nahavähi vastu aitavad muidugi eelkõige otsese päikesevalguse vältimine ja päikesekaitsekreemid, kuid Brighami naistehaiglas teostatud uuring viitas ka sellele, et naistel, kes joovad rohkem kui kolm tassi kohvi päevas, väheneb basaalrakulise kartsinoomi risk 20 protsenti ja meestel 9 protsenti. Paraku aga ei näidanud see uuring, et kohvi joomine vähendaks soomusrakulise kartsinoomi või melanoomi tekkeriski, mis on kõige surmavamad nahavähi vormid.

6. Kohv ei ole tõeliselt sõltuvust tekitav

Kuigi paljud inimesed väidavad, et nad ei saa kuidagi ilma paari tassi kohvita hakkama, on see siiski kerge erguti ja vale oleks seda võrrelda narkosõltuvusega. Inimene saab vähendada kohvi tarbimist või selle joomise üldse katkestada ilma, et tal tekiks tõsiseid psühholoogilisi ja füüsilisi probleeme, nagu tekivad tõelisel sõltlasel. Pikaaegsetel kohvijoojatel võib esineda joogist loobudes väsimust ja ärrituvust, kuid need sümptomid peaksid mõne päeva jooksul hajuma.

7. Kohv ei põhjusta tingimata kõhuvalu

Kui su kõht hakkab kohvi juues valutama, peaksid ilmselt arsti poole pöörduma, et teada saada, mis on probleemi allikaks. Mitmed uuringud on tõestanud, et kohv ise maohaavandeid ei põhjusta ning pole ka tõestatud, et kohv oleks seedeprobleemidega inimeste kõhuvalu põhjustajaks. Kohv võib aga süvendada kõrvetisi, sest stimuleerib maohappe tootmist.

8. Kofeiin hakkab kehas toimima minutitega

Vastavalt Ameerika Unemeditsiini Akadeemiale läheb umbes 30–60 minutit, enne kui kofeiini mõju veres oma täiuse saavutab. Samas võib kohvi stimuleerivat mõju tunda juba 10 minutit peale joomist. 3–5 tunni jooksul eemaldab keha organismis olevast kofeiinist umbes poole, alles jäänud kofeiini mõju võib kesta aga veel lausa 8–14 tundi. Inimesed, kes kohvi regulaarselt ei tarbi, on joogi ergastava toime poolt rohkem mõjutatud.

Uneprobleemide vältimiseks soovitavad uneeksperdid kofeiini tarbimise lõpetada vähemalt 8 tundi enne magamaminekut.

9. Kohv võib vähendada Alzheimeri ja Parkinsoni tõve riske

Uuringud kinnitavad, et kolme tassi kohvi joomine päevas võib vähendada või edasi lükata Alzheimeri tõvesse haigestumise riske. Vanemaealistel inimestel, kellel oli veres madalam kofeiini tase, oli suurem risk kogeda mäluprobleeme ja kognitiivse võimekuse langust. Igapäevane mõõdukas kohvitarbimine täiskasvanueas aitab seevastu langetada neurodegeneratiivsetesse tõbedesse jäämise ohtu.

[fbcomments]