15 kõige väljakutsuvamat matkarada maailmas

Autor  |  0 kommentaari

Eesti on looduse poolest väga ilus maa ning Eestis leiab palju huvitavaid matkaradasid, mida aastaringselt avastada. Kui tahad hoopiski midagi uut ja põnevat, siis paki oma seljakott ning avasta maailma! Siin on 15 ilusaimat ja väljakutsuvamat matkarada maailmas, mida iga seiklusjanuline matkaja võiks külastada.

1. Colorado Trail – USA: 782km pikk matkarada ulatub Edela-Denveri Watertoni kanjonist Durangoni. Matkateele jäävad ajaloolised kaevanduslinnad. Colorado matkarada koosneb 28 teerajast, kõigi radade läbimiseks kulub 4−6 nädalat. Majutust pakuvad raja ääres olevad hotellid ja hostelid. Lühike versioon matkarajast on 110km, mis on raja ilusaim osa San Luis Passi ja Molas Passi vahel.

colorado matkarada

2. Buckskin Gulch – USA: Buckskin Gulch on populaarseim sihtkoht süvakanjonites matkajate seas, sest kuju muutvad kaljuseinad pakuvad ilu terves ulatuses. Buckskin Gulch on väidetavalt maailma pikim 21-kilomeetrine nn slot canyon (kanjon, mis on oluliselt kitsam kui tavalised kanjonid). Vaata eestlasest matkaja kanjoni külastuse jutustust siit.

Buckskin Gulch

3. Kungsleden – Rootsi: Seda Rootsi lapimaal asuvat “kuningarada” peetakse Rootsi ilusamaks maastikualaks, mis kulgeb läbi nelja suure rahvuspargi. Rada on 443km pikk, mis ilmselt väga vähestel õnnestub läbida, ent keskmine matkaja on suuteline läbima lühemad rajad. Kuningarajal on hulgaliselt matkamaju, kus saab raha eest ööbida, süüa teha, paljudes matkamajades on olemas ka lihtne pood. Mõne matkamaja juurde on ehitatud ka saun, nii et võimalik on ka sauna külastada. Rada ise on uhke. Kui algselt annab tooni pigem mägine maastik oma kidura looduse, lumiste mäetippude ja põhjapõtra karjadega, siis hiljem saab näha lopsakamat loodust, kauneid järvi ja põhjamaist metsa. Loe ühe Eesti matkaja kogemusest siit.

Kungsleden – Sweden

4. The Snowman Trek Bhutan: Arvatavasti kõige raskeim mägimatk maailmas. Matkajad on 19 päeva matkarajal, ööbimine telkides. Rajal ületatakse 8 kuru, mis on üle 3900m, kõrgeim kuru on 5320m. Rada on väga eraldatud piirkonnas Bhutani põhjaosas. Muinasjutulised vaated Himaalajale on põhjused, miks matkajad selle rakse raja ette võtavad. Vaata lähemalt siit.

The Snowman Trek

5. Mount Kilimanjaro – Tansaania: Kilimandžaaro vallutamine ei ole oma raskuselt võrreldav Himaalaja tippude vallutamisega. Tegemist ei ole eliitklubi ettevõtmisega. Erinevatel andmetel ronib igal aastal 25000-50000 inimest Kili otsa. Samas ei saa selle ettevõtmise tõsidust alahinnata, sest raskused valitsevad igal sammul. Alates rängast palavusest madalamatel kõrgustel kuni vihma, tuule ja lumeni kõrgematel tasemetel. Kõrgmäestikuhaigus on paratamatu nähtus sel matkal ja võib tabada tugevamaidki. Vallutus on ettevõtmist väärt. Emotsioonid ja mälestused, mis sellest matkast jäävad, püsivad aastateks. Vaata lähemalt siit.

Mount Kilimanjaro

6. Paine Circuit Trek – Tšiili: Hingematvad vaated on selle matkaraja märksõnadeks. Populaarseim võimalus Patagoonia avastamiseks on võtta ette 120 kilomeetrine rada, mille nägemisulatusse jäävad imelised panoraamvaated mägistest järvedest, mäetippudest ja tohututest metsadest. Rada läbitakse peamiselt 3 või 4 päeva, aga võimalus on matkarajal seigelda ka täispikalt 5 kuni 8 päeva.

Paine Circuit Trek

7. Roan Highlands – USA: National Geographic’u poolt hinnatud 23. kohaga parima seiklusvõimalusena Ameerikas. Matkarajale jäävad hingematvad vaated ning imekaunid õitsvad rododendronid. Rada on 77 km pikk.

Roan Highlands

8. Superior Hiking Trail – USA: Nimetatud üheks parimaks matkarajaks USAs. 476km rada läbib kaunist maastikku ning igalt poolt avaneb vaade Superiori järvele. Enamjaolt on matkarada väga kitsas, matkarajal on mitmeid tasuta ööbimiskohti.

Superior Hiking Trail

9. Everest Base Camp Trek – Nepal: Everesti baaslaagri matk on jõukohane enamikele matkajatele. Matkajad saavad suhteliselt kergest matkata 5.6 km kõrgusele. Teele jäävad imelised vaated, jõgede ja sildade ületamised. Tänu suurele kõrguste vahele on Nepali loodus väga mitmekesine. Riigi lõunaosas võib näiteks džunglis ninasarvikuid vaadata ja põhjaosas 8000m kõrgusele ronida. Nepal sobib hästi matkamiseks ja raftinguks. Ka kultuurihuvilistel on Nepalis palju vaadata: erinevad rahvad, keeled ja religioonid ning suur hulk ajaloolisi mälestisi. Vaata lähemalt siit.

Everest Base Camp Trek

10. Santa Cruz Trek – Peruu: Populaarsem matkarada Valgemäestikus. 50-kilomeetrine matk on läbitav igal tasemel matkajal, läbimiseks kulub 4 päeva.  Lumised mäenõlvad, türkiissinised järved, imelised õitsvad niidud ning punased quenua puud on piisavaks põhjuseks, et see suhteliselt lihtne matkarada ette võtta ja avastada.

Santa Cruz Trek

11. Tongariro Northern Circuit – Uus-Meremaa: Matkal on võimalus uudistada Uus-Meremaa aktiivseimat vulkaani, mis on pursanud 61 korda 1839. aastast alates. 40-kilomeetriline matk kestab umbes 3-4 päeva ning on enamikele matkajatele jõukohane. Laavajoad, laavapurske kohad, Emeraldi järv ning jäised orud pakuvad imekauneid hetki kogu matkarajal.

Tongariro Northern Circuit

12. Yellowstone’s Wild Southwest – USA: Yellowstone’i pargi edelaosas on imekaunis 43-kilomeetrine matkarada, kus matkajad saavad end kasta kuumavee allikates (Mr Bubbles), matkarajale jääb ka Lone Star geiser, mis purskab iga 3h tagant ning mis on kindlasti vaatamist väärt.

Yellowstone’s Wild Southwest

13. Gospel Hump Loop Trail – USA: 110-kilomeetriline matkarada nõuab matkajatelt kogemusi. Rada on karm, järskude tõusude ja langustega. Väljakutse vastuvõtnutele avanevad aga imelised vaated, liivarannad piki Salmoni jõge, õitsvate lilledega kaetud niidud, mägijärved. Metsikus looduses võib kohata karusid, põtrasid, lambaid.

Gospel Hump Loop Trail

14. Inca Trail – Peruu: Üks võimalus Machu Picchu külastamiseks on teha seda 43-kilomeetrilist matkarada läbides. Rajale lubatakse kuni 200 matkajat päevas, et vältida erosiooni. Raja läbimiseks kulub 4-5 päeva, kuid vaated on imetlusväärsed. Loe eestlasest matkaja kogemusest siit.

Inca Trail

15. Tour du Mont Blanc – Prantsusmaa, Itaalia ja Sveits: 170km rada läbib kolme riiki ning tipneb 4.8-kilomeetri kõrgusel Mont Blanci serval. Lääne-Euroopa kõrgeim matkarada on üks populaarseimaid pika distantsi radasid, mil läbitakse lumiseid väljasid, kõrgmägesid, jäiseid orge ning imearmsaid alpikülasid 10 päeva jooksul. Loe matkakogemusest siit.

Tour du Mont Blanc

Allikas: Skinnymom.com

[fbcomments]