12 vaimset võimalust talvemasenduse vähendamiseks

Autor  |  0 kommentaari

Elu on tõusudes ja mõõnades. Mis läheb üles, tuleb alla tagasi. Seetõttu on täiesti tavaline, et pärast puhkuste ja jõuluaega tabab paljusid inimesi aasta alguse väsimus ja talvemasendus. Kulutame palju energiat, et jõulud ja aastavahetus oleks meeldejäävad, nauditavad ning kõigile meelepärased. Kuid jaanuaris oled tagasi rutiinis ning ees on ootamas pikk uus aasta.

Masendus või depressioon on tihti meie psüühiline vajadus vaadata enda sisse. Selle asemel, et tunda end kui negatiivses olemises, võib depressiooni nimetada hoopiski võimalust vaadata sügavamalt enda sisse just sellel vaiksel, aeglaselt kulgeval ning pimedal ajal. Tunneta looduse energiat talvisel ajal, mis suunab sind ennast analüüsima ja tutvuma oma sisemise maailmaga. On meie endi valida, kas teeme aasta alguse pimeduse, lootusetuse, depressiivsuse ja tumedate jõudude valitsemise aja või hoopis maagilise, valgusküllase, sisekaemuste ja mõtiskluste perioodi oma elus.

Allpool on mõned soovitused, kuidas saaksid austada aasta alguse aeglast rütmi, et luua sisemine taasühendus iseendaga. Ainus, kuidas sa seda teha saad on anda endale lubadus võtta elu rahulikumalt või hoopiski, puhata. Tänapäeva ekstrovertses maailmas tunnevad enamik süütunnet, kui võetakse aeg maha või hakatakse raha teenimise asemel loodusrütmi kuulama. Tunduks ju imelik aasta alguses öelda töö juures, et võtad aja maha ning puhkad ja ei tee mitte midagi puhkuse ajal? Tegelikult mõtled, et suvepuhkuseni polegi kaua jäänud, rabelen ja töötan nii kuis jaksan. Vahepeal annab keha märku väikesest haigusest, mis ei takista töölkäimist ja teatud juhul annab psühholoogiline teadvus märku rahulimalt võtta masenduse või depressiooni näol.

Kuidas mitmeid kuid kestnud pimedat ja külma aega nautida ja sellest positiivne võtta? Naudi tegevusi, mis suvisel valgel ajal nii nauditavad ei tundu:

1. Mine varem voodisse

Pime aeg on suurepärane aeg kasutada võimalust minna varem magama. Binghamptoni Ülikoolis läbiviidud uuringus leiti, et neil inimestel, kes lähevad väga hilja magama ja magavad korraga vähem, on rohkem negatiivseid mõtteid kui neil, kellel on korralikumad uneharjumused. Talvisel ajal tunnetad ilmselt isegi, et unevajadus on suurem kui suvisel valgel ajal. Seega kasuta pimedat aega ning maga ööund pikemalt minnes varem magama.

2. Naudi küünlavalgust

Pimedaid õhtuid võiks veeta maagiliselt. Võta endale mõnel õhtul aega, et proovida põnevaid valgusmänge küünlavalgusega.Vali värvilised küünlad ja lõhnastada neid paari tilga aroomiõliga – nelk, apelsin, muskaat, teepuu, just nii nagu sulle meeldib. Küünlaid võiks olla palju – viis, kuus või seitse -, et nad annaksid piisava valgusefekti. Ja nad võivad olla nii vormilt kui suuruselt erinevad. Rohelist värvi küünlad rahustavad ja on väsinud silmadele puhkamiseks, kollased küünlad teevad meeleolu rõõmsaks ja lootusrikkaks, aitavad tekkida uutel ideedel. Siniste küünalde valguses on hea mediteerida ja mõtteid mõelda, teevad pea selgeks ja klaariks. Punased ja kuldsed tekitavad pidulikkuse tunde ning annavad elujõudu, violetsed aga aitavad unistada ja fantaseerida, võtta ühendust teispoolsusega. Roosad oma õrna valgusega on romantilised ning armastuse energia äratamiseks. Hõbedased küünlad sobivad maagiliste rituaalide tarbeks, nendes on Kuu energiat. Valge on puhtuse ja ootuse värv. Muuseas – ka mustadel küünaldel on oma eesmärk: need süüta siis, kui tahad millestki loobuda, näiteks muremõtetest, valust, leinast. Koos küünalde põlemisega saad vabaneda kõigest ebasoovitavast.

3. Joo kuuma teed

Talvine külm aeg on hea võimalus õppida tundma teemaailma. Tee joomiseks on mitmeid põhjuseid: erineva maitsega teed lõhnavad hästi, külmal talvepäeval on mõnus hoida käes sooja teetassi ja mõtiskleda. Kamina ees tee joomine on üks parimaid lõõgastusviise. Ja need on ainult emotsionaalsed põhjused, kuid tee joomine on kasulik sinu kehale ja tervisele. Tee sisaldab antioksüdante. Antioksüdandid aga aitavad võidelda keha vananemisilmingute ja mürkide vastu.

4. Jaluta värskes õhus

Külm karge õhk aitab turgutada meeli ja rahulikult mõelda. Kui vähegi võimalik käi regulaarselt kõndimas või jooksmas. Naudi lumesadu, karget õhku ning tunne lumest rõõmu.

5. Mine kuuma vanni

Kuum vann aitab lõõgastuda ning argielu mõtetest eemalduda. Kasuta aromaatset vannisoola, hinga rahulikult ning mõtle positiivsele. Pärast kuuma vanni võid kosutada end jaheda veega, mis on kehale karastav.

6. Toitu tervislikult

Paljud inimesed kipuvad talvekuudel rohkem sööma ning seetõttu ka kaalus juurde võtma. Selle asemel, et süütunnet tunda, katsu pidevalt meeles pidada, et ka talvel tuleks toituda tervislikult. Juur- ja puuviljad võiksid olla samas koguses toidulaual nagu suvelgi.

7. Ütle ei väljaskäimistele ja pidustustele

Kui tunned, et energiavarud on otsekorral pidevatest üritustest, pidustustest, siis aasta algus on hea võimalus end välja lülitada sotsiaalsest elust ning keskenduda pigem iseendale ja perele. Nautige rahulikke nädalavahetusi perega, võtke ette üks lõõgastav nädalalõpp spaas või hotellis.

8. Mõtle keerulistele tunnetele

Kui tunned end üksiku, kurva või tõrjutuna, siis pigem mõtle ja analüüsi, millest on selline meeleolu tingitud ning mis seda põhjustab. Veebruariks on möödas pool talvest, pimedam aeg on möödas, energiavarud on otsakorral. Jaanuar ja veebruar on paljude inimeste arvates masendavamad kuud aastas, päike annab märku vaid üksikutel hetkedel. Kurbus on elu loomulik osa. Õppides oma kurbust väljendama ja läbi elama, saame temast vabaneda. Allasurutuna muudabki see tunne meid masendunuteks ja depressiivseteks, väljendudes lõpuks loendamatutes haigustes.

9. Unista

Pimedal ajal ja pikkadel pimedatel õhtutel on hea võimalus unistada. Terve pikk aasta on ees ning kui sa ei ole veel endale seadnud uue aasta eesmärke või unistusi, siis on sul viimane aeg seda teha.

10. Visualiseeri unistused

Kui sa ei suuda leida enam positiivset ses talves, siis otsi mõnest raamatust, fotoalbumist või internetist pilt, mis sind inspireerib ning mis sinus häid tundeid tekitab. Näiteks kevadine tärkav rohelus, suvine rannapäev või jalutuskäik kevadiselt värskes metsas. Pane see pilt endale kohta, kus sa seda iga päev näed ning tea, et see kõik on lähedal.

Allikas: MindBodyGreen, Holistikatuba, Õhtuleht 

[fbcomments]