10 nõuannet, kuidas lapsed kooliaasta alguseks ette valmistada

Autor  |  0 kommentaari

Suures suvetuhinas on kerge unustada, et laste suvevaheaeg on otsa lõppemas ning peagi algab uus kooliaasta. Enamikul lastest on suvel täiesti režiim kui kooliajal ning üleminek vaheajalt õppetööle võib lapse ning ka vanema jaoks stressirikas olla. 

Kuidas märkamatult harjutada last suverežiimilt üle minema kooliaja režiimile, et septembri alguses ei valitseks hommikuti kodus kaos?

1. Sea järk-järgult paika uus uneaeg  

Kuigi suve lõpus võib olla suur kiusatus magada poole päevani, ja lasta ka lastel seda teha, tuleks siiski enne kooli algust taastada uus unerežiim, mis oleks sügisese graafikuga võimalikult lähedane. 

Käesolevast nädalast võiksite hakata harjutama last ärkama järk-järgult natuke varem, et minna tagasi kooliaegse rütmi juurde. Oluline on, et muutus poleks esimese hooga liiga suur, alusta väikesest kellaaja nihutamisest.

Äratage lapsed varem ning kehtestage õhtune varakult magamamineku kord. Isegi nädalavahetusel tasuks lapsed üles ajada, et neil oleks koolipäevadel kergem ärgata. 

2. Muuda suviseid söömisharjumusi 

Suvel lubasid lastel jäätiseautost jäätist osta, kuid sügiseks valmistudes tuleks söömisharjumused tervislikumaks ja regulaarsemaks muuta, sest need mõjutavad und.

Lastel tuleks piirata näiteks šokolaadi söömist, sest šokolaadis on kofeiini, mis väiksed lapsed liiga energiliseks muudab.

3. Tooge välja positiivset 

Jälgige, millised on lapse emotsioonid seoses kooli minekuga. Tuletage koos meelde kõik positiivsed asjad: kohtumine sõpradega, uued tegevused, uued õpetajad, uued riied jne.  Vaadake koos eelmise aasta töövihikuid ning rääkige sellest, mis lapsele enim meeldis.

Loomulikult on ohtralt ka neid asju, mis lapsele ei meeldi, kuid keskenduge positiivsele. 

4. Rääkige uuest elukorraldusest  

Uue õppeaasta alguses võib nii mõnigi kerkiv probleem või teema üllatusena tulla, millele ka vanemad pole osanud mõelda. Pange paika, kuidas laps kooli ja koolist koju saab. Esimese klassi laste puhul, kes peaksid omapäi koolis käima hakkama, tuleks hakata harjutama kooliteed ja liikluses toimuva märkamist.

Leppige kokku, millised on vanema ja lapse ootused uuele kooliaastale, millal võivad lapsed pärast kooli külalisi kutsuda või ise külla minna, millised kodused kohustused lastel pärast kooli ära tuleb teha jne.

5. Paku abi

Kooliaasta algus võib olla lapsele stressirikas. Ole nende käitumise ja sõnade suhtes tavalisest veelgi tähelepanelikum. Kinnita lapsele, et ta võib alati pöörduda sinu poole oma murede või hirmudega. Planeeri igaks juhuks oma päevakava nii, et vajaduse tekkides saaksid pühendada oma lapse aitamisele rohkem aega.

6. Korraldage lapse õppimise nurk ümber

Mõelge koos läbi, kuidas lapse asju paremini organiseerida ning samas anna talle vabadust oma õppimise nurka kaunistada või ümber kujundada. Vajadusel tõstke proovimiseks mööblit korduvalt ringi, et näha, kuidas ta tuba siis välja näeks.

7. Välimuse värskendus

Uus soeng, uued riided või uued koolitarbed annavad lapsele enesekindluse ning samas ka soovi neid juba koolis teistelegi näidata.

8. Alusta uut traditsiooni

Korralda esimese koolipäeva puhul perekonnale midagi erilist, mida kõik naudivad. See võib olla kinoskäik, pidulik õhtusöök või miski muu lõbus ja tuju tõstev.

9. Näita lastele eeskuju 

Näita lastele eeskuju – ole positiivne, rõõmsameelne ja elevil uue kooliaasta alguse puhul. Ärka koos lastega varem ning võta aega, et veeta hommikud koos lastega. 

10. Nautige päikest! 

Augusti suvepäevad on ideaalsed, et veel võimalikult palju päikese käes olla. See ühtlasi annab ka hea põhjuse laste varem äratamiseks, päike teeb meele rõõmsaks ja hommikuti on kergem ärgata, teades, et ees ootab ilus soe päikesepaisteline suvepäev! 

 

Allikas: naine24, Postimees

[fbcomments]